22. 04. 2021 19:12 , článok bol aktualizovaný 22. 04. 2021 20:05 | BRATISLAVA/TASR

Vyhostenie diplomatov prekvapilo: SNS sa bojí o Sputnik, Fico hovorí o vláde amerických agentov

K situácii sa vyjadrila aj prezidentka Čaputová.

Predseda Smer-SD Robert Fico.
Predseda Smer-SD Robert Fico. Foto: TASR

Opozičná strana Smer-SD vyzýva členov vlády, aby bezodkladne informovali slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Mimoparlamentnú stranu Hlas-SD rozhodnutie vlády takisto prekvapilo. SNS hovorí o nezmyselnej hre, obáva sa, ako rozhodnutie ovplyvní možnosť očkovať vakcínou Sputnik V.

"Mrzí nás, že tak vážny akt sa uskutočnil bez informácii parlamentu a slovenská verejnosť nebola informovaná o príčinách tohto závažného zahraničnopolitického rozhodnutia," uvádza sa v stanovisku strany Hlas. Ako podotkli, od začiatku vyjadrovali solidaritu s Českou republikou pri riešení kauzy Vrbětice, ale zároveň zdôrazňovali, že rozhodnutiu slovenskej vlády v tejto záležitosti by mala predchádzať dôsledná diskusia v kontrolných orgánoch Národnej rady SR a následne koordinovaný postup na úrovni Európskej únie.

SNS tvrdí, že je naivné a hlúpe na základe preukazovania solidárnosti vyhosťovať akýchkoľvek veľvyslancov či pracovníkov ambasád. "Slovenská republika si musí zachovať svoju pozíciu a samozrejme musí byť solidárna s členskými štátmi Európskej únie. Dôležitejšie je však nepodľahnúť priebežným informáciám a počkať si na konečné pozície," uviedla strana v stanovisku. Vďaka vyhosteniu bude podľa SNS ťažko doriešiteľné, aby bol Sputnik V, ktorý ostal na území Slovenskej republiky, poskytnutý na očkovanie.

Podpredseda strany a Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať.

"Strana Smer-SD odmieta spôsob, ktorý dnes predviedli jednostranne nekriticky orientovaní predseda vlády s ministrom zahraničných vecí a ministrom obrany. Svoju dlhodobo prejavovanú rusofóbiu dnes naplno preukázali," skonštatoval Blanár.

Poznamenal, že Európska únia doteraz napríklad neprijala žiadne spoločné stanovisko a po Česku sme jediní, kto urobil takýto unáhlený krok. Podľa predsedu strany Roberta Fica sa potvrdilo, že slovenská vláda je vláda amerických agentov.

Vyhostením sme sa ohradili voči činnosti ohrozujúcej naše záujmy

Vyhostením troch ruských diplomatov Slovensko podporilo Českú republiku a zároveň sa dôrazne ohradilo voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy.

V reakcii na vyhostenie to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy,„ skonštatovala prezidentka.

Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov

Opustiť územie SR musia do siedmich dní. Slovensko tak reaguje na udalosti v Českej republike a po dôkladnom vyhodnotení informácií našich spravodajských služieb. Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom informoval vo štvrtkovom vyhlásení.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce