23. 04. 2021 10:39 , článok bol aktualizovaný 23. 04. 2021 13:46 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Hlas-SD a Smer-SD vyzbierali vyše pol milióna podpisov, Fico hárok podpísal iba dnes

Pellegrini očakáva vypísanie plebiscitu na jeseň.

Peter Pellegrini a Robert Fico
Peter Pellegrini a Robert Fico Foto: koláž TVNOVINY.sk

Strane Hlas-SD sa zatiaľ podarilo vyzbierať vyše 285-tisíc podpisov pod petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách.

Oznámil to líder Peter Pellegrini s tým, že ide o hárky nachádzajúce sa v centrále strany. Očakáva, že mnohé hárky prídu ešte poštou alebo do poboxu. 

„Predpokladám, že na budúci týždeň sa to zaokrúhli na 300-tisíc. Uvidíme, koľko podpisov na hárkoch vyzbierali aj ostatné strany. Ak to bude podobné číslo, tak za krátky čas sa nám poradil rekord. Keď to bude okolo 500-tisíc, pani prezidentka bude môcť rýchlo hárky skontrolovať a konať,“ myslí si Pellegrini.

Predseda Smer-SD Robert Fico oznámil, že len štruktúram strany sa podarilo vyzbierať 300-tisíc podpisov. Potvrdil, že v stredu (21. 4.) oficiálne v strane ukončili zber podpisov. „Sme vysoko nad plán. Budeme mať nad 500-tisíc podpisov," konštatoval.

 

Hlas-SD ohlásil zber podpisov svojim ľuďmi 5. februára a hárky odovzdá petičnému výboru na budúci týždeň. Podľa Pellegriniho hárky by mohli prezidentke Zuzane Čaputovej mohli odovzdať začiatkom mája, vypísanie plebiscitu by mohlo byť na september alebo október.

Podľa Ficových slov by sa referendum mohlo konať v septembri. „Bude aj o tom, aké Slovensko ľudia chcú mať," poznamenal. Ak bude referendum úspešné a budú predčasné voľby, ľudia v nich podľa neho môžu rozhodnúť, či chcú suverénne Slovensko alebo politikov, ktorí počúvajú pokyny zo zahraničia.

Robert Fico podpisuje petičný hárok na vyhlásenie referenda.
Robert Fico podpisuje petičný hárok na vyhlásenie referenda. Foto: TV Markíza
 

Fico tiež poznamenal, že predstavitelia subjektov zapojených do referenda by nemali vyvolávať rozpoltenosť voličov a hovoriť o možných alternatívach návratu terajšieho kabinetu. Hovorí, že voliči, ktorí chcú referendum, už nechcú súčasnú vládu.

Petíciu okrem tejto strany inicioval aj Smer-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS.  Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda. Na vyhlásenie referenda treba 350-tisíc podpisov od občanov.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce