23. 04. 2021 19:03 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyhostenie ruských diplomatov nebolo len gesto. V ohrození vraj bola bezpečnosť Slovenska

Na Slovensku pôsobí 30 ruských diplomatov a 60 administratívnych pracovníkov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vyhostenie ruských diplomatov nebolo len gesto solidarity s Českou republikou. Trojica zamestnancov ruského veľvyslanectva patrila k tajnej službe. Minister obrany potvrdil, že bezpečnosť Slovenska bola v ohrození.

Toto vyhostenie sa podľa našich informácií týka vyšších funkcionárov ruskej informačnej služby. Bratislava mala byť spoľahlivým centrom ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Mená či funkcie však ministerstvo zahraničia oficiálne nezverejnilo a ak tak urobí, tak len zo strategických dôvodov. Ruské veľvyslanectvo reagovalo prakticky okamžite a z Moskvy posiela domov troch našich diplomatov.

Na Slovensku pôsobí 30 ruských diplomatov a 60 administratívnych pracovníkov. Veľvyslanectvo musia opustiť traja Rusi, ktorí mali robiť nadprácu a nerešpektovali naše zákony.

Ako veľmi Rusov vyhostenie bolelo, sa dozvieme až z toho, koho nám pošlú naspäť z Moskvy.

Reciprocita v diplomacii nespočíva len v počtoch, ale aj vo funkciách predstaviteľov, ktorých nám na oplátku vyhostia. Z našej strany nešlo iba o gesto solidarity s Českom.

V roku 2018, keď ruskí špióni otrávili Sergeja Skripaľa, sme ako jediná krajina V4 nevyhostili žiadneho ruského diplomata. Vtedajší premiér Peter Pellegrini aj teraz vyhostenie spochybňuje.

Celkovo štyroch diplomatov vyhostí aj Estónsko, Lotyšsko a Litva. Solidaritu s Českom prisľúbil aj predseda Európskej rady Charles Michel.

Viac v reportáži Martina Prôčku.

 


VIAC Z Domáce