27. 04. 2021 09:15 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová, Martin Lachkovič

FOTO: Otvorené terasy im už dlho chýbali. Mladí zaplnili v pondelok večer centrum Bratislavy

Bujará zábava sa nekonala. Ľuďom vadila aj zima.

Otvorená terasa v Bratislave.
Otvorená terasa v Bratislave. Foto: TVNOVINY.sk
Po ôsmej hodine sa mesto vyľudnilo.
Otvorená terasa v Bratislave.
Otvorená terasa v Bratislave.

Pandémiou ťažko skúšané gastro dostalo konečne možnosť ožiť. Od 11. decembra boli zatvorené všetky prevádzky a povolený bol len okienkový predaj a donáška. Pondelok 25. apríla sa po štyri a pol mesiacoch otvorili terasy reštaurácií, barov a kaviarní.

Gastrobiznis je jedným z najvypuklejších problémov pandémie. Ide o sektor, ktorý trpí najviac, pretože stretávanie cudzích ľudí na jednom mieste je najrizikovejšia aktivita, a preto sú medzi prvými, ktoré musia hygienici zatvoriť, ak sa situácia zhoršuje. Zároveň podnikatelia hovoria o slabej pomoci zo strany štátu. Gastro prevádzky boli neraz aj dôvodom sporu medzi bývalým premiérom Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Kým jeden presadzoval čo najdlhšie zatvorené prevádzky, druhý žiadal otvoriť aspoň tam, kde je situácia lepšia.

Tá sa na celom Slovensku zlepšuje už niekoľko týždňov a výrazne klesá aj počet hospitalizovaných. Vláda sa preto rozhodla upraviť COVID automat tak, aby mohli už tento týždeň otvoriť terasy a fitnescentrá. Zákaz vychádzania stále platí od 20.00 hodiny a to sa vzťahuje aj na prevádzky. Pozreli sme sa, ako to vyzeralo v bratislavskom centre večer, hodinu pred záverečnou.

Do ôsmej je to akurát, aj tak je ešte zima

Už tradične boli terasy zaplnené pred Starou tržnicou, na Michalskej, Laurinskej či Panskej ulici. Objavili sme aj podniky, ktoré neotvorili vôbec, hoci disponujú veľkorysými terasami.

Aj sedenie v exteriéri podlieha podmienkam. Stoly musia byť od seba oddelené aspoň dvoma metrami a návštevníci musia mať najviac sedem dní starý negatívny antigénový alebo PCR test. Avšak ani zamestnanci prevádzok nevedia, či test môžu vyžadovať od návštevníkov, pretože to nie je presne špecifikované vo vyhláške hlavného hygienika.

Otvorená terasa v Bratislave.
Otvorená terasa v Bratislave. Foto: TVNOVINY.sk
 

Jeden z mladých návštevníkov baru v centre mesta nám povedal, že sa na otvorenie terás tešil, pretože dlho nikde nebol a poctivo dodržiava opatrenia. Povedal, že od nich čašníčka nepýtala test a nemyslí si ani, že medzi stolmi boli dvojmetrové rozostupy. Na terase však boli aj prázdne stoly, takže medzi skupinami ľudí sa rozostupy tvorili.

Hovorí, že mu nevadí ani to, že zatvárajú už o ôsmej, pretože je ešte zima na dlhé sedenie v exteriéri. Dlhšie by preto aj tak nevydržal. S aktuálnymi opatreniami je spokojný a nemenil by ich. Myslí si však, že fitnescentrá sú oveľa rizikovejšie ako terasy podnikov. Do kina by napríklad pre rizikovosť nešiel, aj keby boli otvorené.

Spokojná bola aj čašníčka Silvia z jednej z bratislavských kaviarní. Povedala, že ešte nemá spočítanú tržbu, ale všetko je lepšie ako nula. Aj jej zákazníci sa sťažovali na zimu, a preto si myslí, že by ani veľa ľudí neostalo dlhšie ako po ôsmej večer. Zákaz vychádzania sa od štvrtka 29.4. skráti o jednu hodinu a posunie sa na 21. hodinu.

Čítajte tiež: Otvorené terasy ich nespasia. Reštaurácie majú okrem nedostatku financií ďalší problém

Otvorená terasa v Bratislave.
Otvorená terasa v Bratislave. Foto: TVNOVINY.sk
 

Mimo konzumácie sú návštevníci povinní nosiť rúška, no v realite to bola skôr výnimka ako pravidlo.

„Deklarujeme, že podnikatelia v gastre sú ochotní a pripravení urobiť všetko preto, aby aj v čase pretrvávajúcej pandémie vytvorili pre svojich zákazníkov maximum na ochranu ich zdravia, ako aj zdravia obsluhujúceho personálu. Je však stále nevyhnutné, aby vláda odškodnila podnikateľov postihnutých pandémiou, nedávne navýšenie pomoci pre gastro a cestovný ruch stačiť nebude. Rovnako už mali byť dávno pripravené nástroje, ktorými by sa opätovane naštartovala spotreba v gastrosektore," povedala hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdalena Koreny ešte krátko pred otvorením terás.

Pravdou je, že návštevníci zvyčajne pijú nápoje, alebo fajčia počas celého posedenia, je preto ťažko predstaviteľné, že budú mať rúško.

Čítajte tiež: Prvý obed či káva po niekoľkých mesiacoch na terasách. Takto to vyzeralo v uliciach Bratislavy

Hliadkovala aj polícia

Hoci sa možno hygienici a epidemiológovia báli prvého „uvoľneného" večera v centre Bratislavy, nakoniec sa správanie ľudí a prevádzok neukázalo ako vysoko rizikové. Pred ôsmou večer začali čašníci pomaly odpratávať stoly a stoličky a ľudia sa rozpŕchli domov. Krátko po ôsmej sme ešte videli v jednej reštaurácii sedieť mladý pár, ktorý čašníčka upozornila a požiadala, aby odišli.

Policajná hliadka kontrolovala po ôsmej hodine terasy.
Policajná hliadka kontrolovala po ôsmej hodine terasy. Foto: TVNOVINY.sk
 

Podľa čašníčky Silvie malo vplyv aj to, že bol pondelok večer a ľudia by aj tak neplánovali konzumovať veľa alkoholu. Piatok by mohol byť preto silnejší z pohľadu tržieb.

Na dodržiavanie zatváracích hodín dohliadala aj polícia. V priebehu niekoľkých minút obehli centrom mestskí aj štátni policajti. V jednom prípade zastavili pri skupinke mladých mužov, ktorí ešte po ôsmej sedeli na terase. Niekoľko minút po ôsmej boli už hlúčiky ľudí skôr raritou a mesto sa znova zatvorilo.

Po ôsmej hodine sa mesto vyľudnilo.
Po ôsmej hodine sa mesto vyľudnilo. Foto: TVNOVINY.sk
 


Takto to na bratislavských terasách vyzeralo v pondelok na poludnie:

 


VIAC Z Domáce