27. 04. 2021 20:25 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Bývalému sudcovi Lindtnerovi väzbu nepredĺžili. Milionárovi Kollárovi áno

Oboch zadržali ich pri akcii Víchrica vlani v októbri.

David Lindtner.
David Lindtner. Foto: TASR

Bývalému predsedovi bratislavského okresného súdu Davidovi Lindtnerovi sudca Špecializovaného trestného súdu väzbu nepredĺžil. Televízii Markíza to potvrdil jeho advokát Milan Cíbik.

Naopak konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi sudca väzbu predĺžil o štyri mesiace. Prokurátor pôvodne žiadal šesť.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry voči obom rozhodnutiam podal sťažnosť  a sťažnosť podal aj Kollár, pretože žiada o prepustenie spoza mreží.

Konečné slovo tak bude mať Najvyšší súd SR. Ak by sa stotožnil s rozhodnutím prvostupňového súdu pri Davidovi Lindtnerovi, z ilavskej väznice by vykráčal 28.mája 2021.

Oboch a bývalú podpredsedníčku NS Jarmilu Urbancovú zadržala Národná kriminálna agentúra  minulý rok 28. októbra v rámci akcie Víchrica . Bývalí sudcovia sú obvinení zo zločinu prijímania úplatku. Zoroslava Kollára obvinili zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. O ich väzbe postupne rozhodoval ŠTS a Najvyšší súd.

Naposledy ŠTS 4. februára zamietol Lindtnerovu žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu. Kollár na začiatku marca síce ŠTS prepustil na slobodu, ale NS koncom marca rozhodnutie prvostupňového súdu zrušil, vyhovel žiadosti prokurátora ÚŠP a ponechal ho vo väzbe. Urbancovú prepustili koncom marca.

Jarmila Urbancová mieri na slobodu.
Jarmila Urbancová mieri na slobodu. Foto: TV Markíza
 

Kollár od marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a exnámestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali.

Najnovšie mu pribudlo obvinenie v ďalšej korupčnej kauze. Spolu s podnikateľom Tomášom R. mal Kollár podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby cigariet.


VIAC Z Domáce