28. 04. 2021 08:36 , článok bol aktualizovaný 28. 04. 2021 21:20 | ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/tvnoviny.sk, TV Markíza

Rusi si už dnes skoro ráno odviezli 600 dávok vakcíny Sputnik V

Plánujú ich testovať štyri týždne.

Rusi si odviezli 600 dávok vakcíny Sputnik z Imuny v Šarišských Michaľanoch.
Rusi si odviezli 600 dávok vakcíny Sputnik z Imuny v Šarišských Michaľanoch. Foto: TV Markíza

Rusi si dnes ráno o 8.00 h odviezli 600 dávok vakcíny Sputnik V z Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch. Majú ich prekontrolovať vo svojich laboratóriách, avizoval to v utorok v relácii TV Markíza Na Telo plus minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Rusi ich podľa jeho slov plánujú testovať štyri týždne.

Vakcíny prišla vyzdvihnúť jedna dodávka prepravnej služby s rakúskym evidenčným číslom. Konateľ Imuny pre TV Markíza potvrdil, že ich vezie do Viedne na letisko a odtiaľ pôjdu lietadlom do Moskvy.

„Preprava sa deje pri teplotách nižších ako mínus 18 stupňov Celzia, ako predpisuje výrobca. To znamená, že doprava sa deje v chladenom aute a termoboxe, v ktorom je suchý ľad a kontrolovaná teplota,“ uviedol predseda predstavenstva Imuna Pharm Juraj Kamarás.

Priblížil, že sa postupovalo podľa vzorkovacieho plánu, ktorý stanovuje, akým spôsobom sa má robiť náhodný výber vzoriek.

Nekonečný príbeh okolo Sputnika V: Rusi si ho vypýtali späť na pretestovanie, očkovanie sa o mesiac odkladá

V súčasnosti sa vakcíny, ktoré prišli na Slovensko, testujú v Budapešti, pričom výsledky by mali byť známe už koncom tohto týždňa. Práve po nich sa ministerstvo malo vyjadriť, či očkovanie ruskou vakcínou spustí.

No tým, že Rusi požiadali o pretestovanie vlastných vakcín, v praxi znamená, že najmenej o mesiac sa toto rozhodnutie odkladá.

Slovensko si objednalo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce