29. 04. 2021 08:58 , článok bol aktualizovaný 29. 04. 2021 13:11 | PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

Exriaditeľ SIS chce ísť na slobodu, rozhodnutie však vo štvrtok nebude

Je väzobne stíhaný od 29. marca.

Vladimíra Pčolinského odvážajú zo súdu do väzby.
Vladimíra Pčolinského odvážajú zo súdu do väzby. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhoduje o žiadosti bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského o prepustenie z väzby na slobodu. Rozhodnutei však súd vo štvrtok (29. 4.) neoznámi.

„Počkáme na rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie, ktoré nám bude zaslané budúci týždeň, lebo dnes nám nebude oznámené," povedal obhajca Vladimíra P. Ondrej Urban.

Podľa obhajkyne  Evy Mišíkovej dôvody na väzobné stíhanie jej klienta už pominuli. Sudca pre prípravné konanie by sa mal podľa informácií TASR v najbližšom období zaoberať aj žiadosťou o prepustenie z väzby spoluobvineného exnámestníka SIS Borisa Beňa.

Exriaditeľ je väzobne stíhaný od 29. marca, keď o tom rozhodol Najvyšší súd. Nachádza sa v kolúznej väzbe. Minulý týždeň mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.

Pčolinského zadržali príslušníci NAKA 11. marca v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollár vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť za to, aby ho SIS nesledovala. Kollár na výsluch poprel, že by im dal úplatok.

Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia - kajúcnici Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó.

Beňu zadržali ešte v decembri minulého roka v rámci akcie Judáš. Exnámestník tajných spolupracuje s políciou.

Kollár je vo väzení od októbra minulého roka. Obvinený je zo zasahovania do nezávislosti súdov. Od 12. marca čelí aj obvineniu, že poskytol Pčolinskému a bývalému námestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali.


VIAC Z Domáce