30. 04. 2021 09:55 | KOŠICE/TASR

Bývalý bos košického podsvetia naďalej zostáva vo väzení, aj keď vraj zomiera

Krajský súd v Košiciach zrušil uznesenie o prerušení väzenia.

Dušan Borženský.
Dušan Borženský. Foto: TV Markíza

Dušan Borženský, v minulosti označovaný za bossa košického podsvetia, ostáva naďalej vo väzení. Krajský súd v Košiciach najnovšie zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II, ktorý vo februári rozhodol o prerušení výkonu odňatia slobody pre odsúdeného na jeden rok vzhľadom na jeho zlý zdravotný stav. KS uložil OS vo veci znovu konať a rozhodnúť.

Potvrdila to hovorkyňa súdu Anna Pančurová s tým, že senát KS rozhodol v uplynulých dňoch o sťažnosti prokurátora proti uzneseniu OS.

„Krajský súd považuje za nutné doplniť dokazovanie výsluchom ďalších osôb a pribratím do konania znalca z odboru zdravotníctvo za účelom odborného posúdenia zdravotného stavu odsúdeného. Písomné vyhotovenie odôvodnenia tohto rozhodnutia zatiaľ nie je vypracované," uviedla Pančurová.

S návrhom na prerušenie väzenia Borženského na účely liečby prišlo občianske združenie Maják nádeje, s ktorým odsúdený spolupracuje. OS už pred rokom rozhodol o ročnom prerušení väzenia pre odsúdeného, KS však uznesenie aj vtedy zrušil a vec vrátil.

Dušan Borženský na súde v Košiciach.
Dušan Borženský na súde v Košiciach. Foto: TASR
 

Aj samotný Borženský žiada o podmienečné prepustenie. OS v Trnave 10. marca jeho žiadosti vyhovel s tým, že mu určil skúšobnú dobu v trvaní siedmich rokov s probačným dohľadom vo výmere troch rokov. Aj proti tomuto uzneseniu podal prokurátor sťažnosť, o ktorej rozhodne KS v Trnave.

Z dôvodu onkologického ochorenia sa Borženský lieči v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, umiestnený je v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou v okrese Trnava.

Celkovo si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd. Za mrežami už strávil 20 rokov. Odsúdili ho za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).


VIAC Z Domáce