04. 05. 2021 12:39 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kováčik mal prijať úplatok 50-tisíc eur na káve. Z podplácania mafiou ho usvedčujú viacerí

Bývalému špeciálnemu prokurátorovi hrozia roky za mrežami.

Zadržaný Dušan Kováčik.
Zadržaný Dušan Kováčik. Foto: TASR

Prípad bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je už na súde a hrozia mu roky väzenia. Podľa obžaloby ho neusvedčuje len bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ale viac svedkov vrátane mafiána zo zločineckej skupiny takáčovcov, píše Denník N.

Kováčika zadržali a obvinili 22. októbra minulého roka. Za mrežami je z obavy, že by mohol ovplyvňovať svedkov, mariť vyšetrovanie alebo pokračovať v trestnej činnosti. Obžalobu naňho pred pár dňami podali pre prijímanie úplatku, zneužívanie právomocí verejného činiteľa a podporu zločineckej skupiny takáčovcov.

Podľa obžaloby vzal od mafie úplatok vo výške 50-tisíc eur za to, že pomohol pri prepúšťaní bossa takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Tomu Najvyšší súd v polovici apríla potvrdil 25-ročný trest za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčiho.

Ako píše Denník N, podriadená prokurátorka Kováčika mala nepodať sťažnosť proti rozhodnutiu ŠTS o prepustení bossa takáčovcov na kauciu 100-tisíc eur.

Kováčika z prijatia úplatku usvedčuje okrem Makóa aj člen skupiny takáčovcov Matej Zeman. Jeho výpoveď bude patriť medzi kľúčové v celej kauze.

„Zeman podľa výpovede v júli 2017 oslovil niekdajšieho siskára Františka Böhma s požiadavkou, aby u Kováčika zabezpečil, že špeciálna prokuratúra nenapadne prepustenie Kudličku. Obávali sa, že by prípad šiel na Najvyšší súd, tam by nemali dosah na sudcov a Kudlička by skončil za mrežami. Böhm to mal u Kováčika podľa obžaloby zariadiť cez šéfa daňových kriminalistov Makóa,“ uvádza Denník N.

Úplatok vo výške 100-tisíc eur sa delil na polovicu, pričom 50-tisíc išlo Kováčikovi a ďalších 50-tisíc eur si na ďalšiu polovicu rozdelili Makó a Böhm, ktorí sa k činu priznali.

Súd na budúci týždeň rozhodne, či Kováčik zostane vo väzbe alebo bude proces pokračovať tak, že bude na slobode.

Ak ŠTS v Pezinku obžalobu prijme a nariadi hlavné pojednávanie, len za prijatie úplatku mu hrozí päť až dvanásť rokov väzenia.

Obžaloba bola pridelená sudkyni Pamele Záleskej, ktorá rozhodovala o odsúdení objednávateľa vraždy Jána Kuciaka Zoltána Andruskóa. Sedela aj v senáte, ktorý súdil Mariana Kočnera a Pavla Ruska v kauze zmenky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce