04. 05. 2021 17:26 | VLKOLÍNEC/TV Markíza

Ako ich napadlo použiť toto drevo na opekanie? Vandali zničili dielo nadšencov z Vlkolínca

Úradovali ani nie dva týždne po tom, ako opravili.

Zhorený prístrešok vo Vlkolínci.
Zhorený prístrešok vo Vlkolínci. Foto: TV Markíza

Opiekli si „špekáčiky“ alebo slaninku a zničili pritom jeden z výsledkov snahy nadšencov z Vlkolínca. Je len ťažko uveriteľné, z čoho si niekto, zrejme bez výčitiek, dokázal založiť oheň na opekačku.

Na stene našli opreté palice, na ktorých si opekali špekačky i otrhanú strechu. Kam šindle zo strechy zmizli, zistili rýchlo. V pahrebe ohňa, ktorý si založili len meter od dreveného prístrešku, jednoznačne vidno, že šindle si vandali neodniesli domov.

„Namiesto toho, aby si v hore nazbierali suché drevo, tak nám zničili šindle v hodnote 200 eur,“ povzdychol si predseda OZ Vlkolínec Ján Ondrík.

Čo priloženie do ohňa, to euro. Vandali si čoraz viac berú za svoj cieľ práve vyhľadávané turistické miesta. „Ničia prístrešky, studničky, lavičky,“ hovorí Ondrík.

A nielen pri Vlkolínci. Na prameni cestou do Hrabovskej doliny stále chýba kohútik. Ako povedal asistent ružomberského primátora Viktor Mydlo, zničili ho už asi štvrtýkrát od doby, ako ho zrekonštruovali za poldruha roka. Druhým takým bola krádež sochy z pomníka.

Pri známej dedine UNESCO sa o viacero prístreškov starajú ľudia zadarmo. Postavili ich sami pred 15 rokmi za peniaze od mesta Ružomberok.

Vandali úradovali ani nie dva týždne po tom, ako nadšenci z Vlkolínca prístrešok opravili. Polícii to neohlásili. „Čo to na veci zmení? Bol by som za to, aby si skúsili jeden taký šindeľ vyrobiť alebo nech ich vyrobia dvesto. Potom nech ich skúsia na tú strechu pribiť,“ myslí si Ondrík.

Napriek všetkému Vlkolínčania prístrešok opravia znova.

Nakrúcal Mário Kermiet.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.     

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce