06. 05. 2021 09:55 | BRATISLAVA/TASR

Prezidentka vymenovala za riaditeľa SIS Michala Aláča

Jednou z jeho najdôležitejších úloh bude posilniť dôveru širokej verejnosti, ako aj zahraničných spojencov, uviedla hlava štátu.

Nový riaditeľ SIS Michal Aláč a prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Nový riaditeľ SIS Michal Aláč a prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Martin Baumann

Jednou z najdôležitejších úloh pre nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) bude posilniť dôveru širokej verejnosti vo vedenie služby, ako aj dôveru zahraničných partnerov a spojencov, že SIS koná ako informačná služba právneho a demokratického štátu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po štvrtkovom vymenovaní Michala Aláča za šéfa tajnej služby.

Prezidentka skonštatovala, že Aláč nastupuje do funkcie s renomé profesionála a so skúsenosťami priamo z informačnej služby. Verí, že pre posilnenie dôvery využije všetky ústavné a zákonné možnosti.

Tak ako každý štátny orgán, aj SIS by mala podľa prezidentky poskytovať verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom. „Je povinnosťou služby, aby o zistenej protiprávnej činnosti, nech už sa jej dopúšťa ktokoľvek, okrem iného všeobecne informovala vo svojich výročných správach, a teda aby primerane informovala aj verejnosť,“ poznamenala. Aj to podľa nej môže pomôcť k zvyšovaniu dôvery.

Riaditeľ SIS Michal Aláč.
Riaditeľ SIS Michal Aláč. Foto: TASR
 

Posilniť by sa podľa prezidentky mala aj vonkajšia kontrola služby. „Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon,“ upozornila. Je podľa nej najvyšší čas, aby došlo k náprave. „Očakávam, že k oprávnenej požiadavke na novú legislatívnu úpravu budete ústretový a poskytnete svoju expertízu, aby aj v Slovenskej republike platila úprava, aká je charakteristická pre zavedené tradičné demokracie a zároveň moderné informačné služby,“ prihovorila sa Aláčovi.

Od nového riaditeľa Čaputová očakáva osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou bude hájiť politickú nezávislosť informačnej služby. „A to vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá,“ dodala. V súvislosti s dôležitosťou, významom a postavením SIS v spoločnosti apelovala na Aláča, aby sa potenciál SIS pod jeho vedením naplno rozvinul a aby si služba dôsledne plnila všetky povinnosti, ktoré jej zo zákona vyplývajú.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce