07. 05. 2021 09:28 | BRATISLAVA/TASR

Generálny prokurátor nezistil dôvody na zrušenie obvinenia podnikateľa Zoroslava Kollára

Správu budeme aktualizovať.

Zoroslav Kollár.
Zoroslav Kollár. Foto: TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nezistil dôvody na zrušenie obvinenia podnikateľa Zoroslava Kollára.

Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan. Žilinka tak nevyhovel návrhu obvineného v rámci minuloročnej akcie Víchrica, ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia o vznesení obvinenia.

„Generálny prokurátor Maroš Žilinka 7. mája nevyhovel návrhu obvineného Zoroslava Kollára, ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR o vznesení obvinenia z 27. októbra 2020 a naň nadväzujúceho uznesenia špeciálneho prokurátora o zamietnutí sťažnosti z 25. novembra 2020,“ priblížil Skladan.

Podľa jeho slov Žilinka po preskúmaní veci nezistil dôvody na zrušenie napadnutých právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní.

Dospel k záveru, že zistené skutočnosti v aktuálnom štádiu trestného konania dostatočne odôvodňujú záver o dôvodnosti trestného stíhania obvineného pre zločin zasahovania do nezávislosti súdu spolupáchateľstvom.

Zoroslavovi Kollárovi a spoluobvinenému v kauze Víchrica, bývalému predsedovi Okresného súdu Bratislava III Davidovi Lindtnerovi Najvyšší súd (NS) SR v stredu (5. 5.) nepredĺžil lehotu väzby, ktorá im uplynie 28. mája. NS SR vyhovel ich sťažnosti proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Ten im pôvodne väzbu predĺžil.

Davida Lindtnera, Zoroslava Kollára a bývalú podpredsedníčku NS SR Jarmilu Urbancovú zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) 28. októbra 2020 v rámci akcie Víchrica.

Jarmila Urbancová a David Lindtner sú obvinení zo zločinu prijímania úplatku. Zoroslava Kollára obvinili zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. O ich väzbe postupne rozhodovali ŠTS a NS SR.

Zoroslav Kollár od marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému a exnámestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali.

Najnovšie mu pribudlo obvinenie v ďalšej korupčnej kauze. Spolu s podnikateľom Tomášom Rajeckým mal Zoroslav Kollár údajne podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby cigariet.


VIAC Z Domáce