07. 05. 2021 10:51 , článok bol aktualizovaný 07. 05. 2021 19:19 | BRATISLAVA/TV Markíza, mm, TASR

M. Kolíková sa odvolania neobáva, OĽANO hovorí o závážnych podozreniach a chce informovať premiéra

Nie všetci v hnutí majú s ministerkou problém.

Na snímke Mária Kolíková a Igor Matovič
Na snímke Mária Kolíková a Igor Matovič Foto: TASR/Martin Baumann

Pod Máriou Kolíkovou sa trasie ministerská stolička. Nepodarilo sa jej totiž presvedčiť koaličné hnutie OĽaNO ohľadom podozrení okolo obstarávania budovy Ministerstva spravodlivosti SR. Podľa našich informácií teraz hnutie zvažuje, že ak ministerka neodstúpi sama, tak podá v NR SR vlastný návrh na jej odvolanie. Pre vzniknutú situáciu musela zasadnúť mimoriadna koaličná rada.

Súbežne s dianím v koalícii má parlament o vyslovení nedôvery ministerke Kolíkovej rokovať aj v pondelok. Mimoriadnu schôdzu už skôr inicioval Smer, keďže šéf strany Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Aj v tomto prípade ministerka všetky obvinenia odmieta.

„Samozrejme, nebudeme hlasovať s opozíciou, bolo by to porušenie koaličnej zmluvy. Ako protikorupčné hnutie budeme žiadať, aby sa objasnili všetky podozrenia z konfliktu záujmov a rodinkárstva," uviedol šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Nie všetci v hnutí majú s ministerkou problém. Napríklad poslanec Ján Krošlák ju plánuje podporiť.

„Boli jej kladené nepríjemné otázky na telo a dosť veľa, ale pre mňa je ministerka Kolíková jeden veľmi kvalitný a čestný minister. Má moju podporu. Je smutné, že sa vôbec zaoberáme podnetmi Smeru, ktorých jediným cieľom je rozbitie vlády a predčasne voľby," povedal Krošlák.

OĽANO spíše nejasnosti a informuje premiéra

Hnutie OĽANO spíše všetky nejasnosti okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) súvisiace s prenájmom budovy, v ktorej sídli jej rezort. Následne jej ich predloží, aby ich vysvetlila. O všetkých závažných zisteniach chcú informovať aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Uviedol to predseda klubu Michal Šipoš na piatkovej tlačovej konferencii. Tvrdí, že ide o závažné skutočnosti a ako protikorupčné hnutie sa nemôžu na ministrov z vlastnej koalície pozerať inak len preto, že sú členmi vlády. Verí, že Kolíková situáciu vysvetlí.

Na otázku, či chcú, aby premiér odvolal Kolíkovú, odpovedal Šipoš tým, že je to na jeho rozhodnutí. "Všetky skutočnosti, ktoré sme zistili a ktoré sú na stole, sú také závažné, že považujeme za svoju povinnosť informovať premiéra," uviedol.

Odpovede na nejasnosti od Kolíkovej by chceli čo najskôr. "Nechceme naťahovať čas a nechceme tu hrať nejaké hry," uviedol s tým, že do konca týždňa by to chceli mať vyriešené. "Pevne verím, že ministerka všetky veci jasne vysvetlí a nebudeme sa tým musieť zaoberať," dodal.

SaS a Sme rodina stoja za ministerkou

Druhá koaličná strana SaS za Kolíkovou pevne stojí.

„Ak sú nejaké pochybenia treba o nich hovoriť. Ak boli nejaké pochybenia v majetkovom priznaní, tak nech sa v tejto veci koná. Ale toto naozaj nie sú veci, za ktoré by mala byť ministerka odvolaná. Svoju prácu robí veľmi dobre...Má našu stopercentnú podporu," vyhlásila predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová.

Ani hnutie Sme rodina nemá zatiaľ s ministerkou žiadny problém, povedal predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

„Momentálne nemáme žiadny problém, otázka je, ako k tomu pristúpia ďalší koaliční partneri, lebo dnes boli zverejnené nejaké ďalšie informácie, o tom je momentálne diskusia v rámci koalície," doplnil Pčolinský. Nechcel komentovať, či môže byť problémom osobný spor lídra OĽANO Igora Matoviča s Kolíkovou.

Kolíková obvinenia odmieta, odvolania sa neobáva

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa neobáva, že by jej v Národnej rade (NR) SR vyslovili nedôveru. Poukázala na to, že ide o návrh opozície. Naďalej nevidí konflikt záujmov pri pochybnostiach súvisiacich s prenájmom budovy, v ktorej sídli Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. Zopakovala, že na verejné obstarávanie vtedy nemala žiaden vplyv a nemohla ho nijako ovplyvniť. "Pre mňa je zložité uchopiť konflikt záujmu ohľadom verejného obstarávania, pri ktorom som nemala žiadnu možnosť vplyvu," uviedla.

Ministerka skonštatovala, že diskusia v koalícii pokračuje. "Úprimne, nemám obavu o výsledok, samozrejme, žiadne odvolávanie nie je príjemná záležitosť," poznamenala s tým, že radšej by sa venovala odborným veciam v rezorte. Za základ demokracie však považuje aj to, aby sa o veciach diskutovalo. Za dôležitý zároveň považuje spôsob, akým sa k výsledku dostanú.

Informácie o tom, že by vlastný návrh na jej odvolanie mali zvažovať aj v klube OĽANO, Kolíková nemá. "Toto je pre mňa nová alternatíva," podotkla. Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš jej mal na rokovaní koalície tlmočiť len závery klubu, že s opozíciou hlasovať nebudú. Vie si však predstaviť, že v klube OĽANO sú poslanci, ktorí majú vlastný názor na situáciu.

V súvislosti s pochybnosťami okolo prepojení osoby, ktorá prenajala budovu ministerstvu, uviedla, že sa na to pýtala svojho brata potom, ako sa o informácii dozvedela. "Pán Brodňan bol preňho vtedy neznáma osoba, jednoducho sa hľadali investori a on sa rozhodol investovať," ozrejmila s tým, že investícia sa mu vtedy zdala ako najmenej riziková.

Tému spracovala reportérka Gabriela Kajtárová.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce