08. 05. 2021 12:21 | BRATISLAVA/TASR

Premiér: Piatkový summit sa niesol v duchu pandémie, riešil sa nedostatok vakcín

Slovensko v tomto smere zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa krajiny pri distribúcii vakcín a aj pri vakcinácii pozerali na spoločnú mieru zaočkovanosti v rámci EÚ.

Premiér Eduard Heger.
Premiér Eduard Heger. Foto: AP Photo/Lisa Leutner

Piatkový (7. 5.) summit lídrov členských štátov Európskej únie (EÚ) v portugalskom Porte sa niesol prevažne v duchu pandémie nového koronavírusu a nedostatku vakcín proti ochoreniu COVID-19. Novinárom to povedal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) pred začiatkom sobotného rokovania lídrov.

"Najhlasnejšie tam zaznievalo, že ešte stále budeme čeliť produkčnému nedostatku vakcín. Rozprávali sme sa aj o širokom celosvetovom rozmere, čiže uvedomujeme si, že kolektívnu imunitu možno momentálne vnímame len z hľadiska národného pohľadu, ale je potrebné ju vnímať z hľadiska európskeho pohľadu," zdôraznil premiér.

Slovensko v tomto smere zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa krajiny pri distribúcii vakcín a aj pri vakcinácii proti ochoreniu COVID-19 pozerali na spoločnú mieru zaočkovanosti v rámci EÚ. Keďže je dnešný svet veľmi otvorený, podľa Hegera sa treba pozerať a aj pracovať na tom, aby sa nový koronavírus "zničil" na celom svete a na to treba, aby bola zaočkovanosť vyhovujúca v rámci celého sveta.

"A toto je tá veľká výzva, kde sme sa rozprávali práve o tom, že je potrebné zvýšiť produkčné kapacity jednotlivých firiem a postupne zabezpečiť dostatok vakcín aj pre ostatné krajiny," uzavrel premiér.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce