08. 05. 2021 12:44 , článok bol aktualizovaný 08. 05. 2021 12:53 | BRATISLAVA/TASR, mm

FOTO: Politici si uctili Deň víťazstva nad fašizmom

Mier ani v súčasnom svete nie je samozrejmou hodnotou.

Zuzana Čaputová na Slavíne
Zuzana Čaputová na Slavíne Foto: FB/Zuzana Čaputová

Vojnové generácie za cenu nesmiernych obetí a nepredstaviteľného utrpenia zachránili svet. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová pri spomienke Dňa víťazstva nad fašizmom.

„Naši dedovia a staré mamy, pradedovia a ich rovesníci a rovesníčky v Rusku, na Ukrajine, v Rumunsku a ďalších krajinách, ktorí oslobodzovali naše dediny a mestá, rovnako ako generácia mužov a žien vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, v USA, v Kanade a ostatných krajinách protihitlerovskej koalície, našli v sebe toľko sily, odvahy a odhodlania, že so zbraňou v ruke bojovali za spravodlivú a posvätnú vec. Za toto im nikdy nebudeme môcť byť dostatočne vďační. Česť ich pamiatke!" napísala na sociálnej sieti.

Deň víťazstva nad fašizmom som si pripomenula na Slavíne, kde je pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády padlých pri...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Sobota 8. mája 2021

Predseda parlamentu zdôraznil potrebu pripomínať si historické míľniky. „Na Slavín chodím možno už od piatich-šiestich rokov, už ako pionierov nás sem nahnali. Cez to všetko si uvedomujem, akú vďaku by sme mali prejaviť týmto padlým hrdinom, ktorí nás v 1945 oslobodili,“ skonštatoval.

76. VÝROČIE KONCA 2. SVETOVEJ VOJNY Položením venca na vojenskom pamätníku Slavín si dnes náš predseda Boris Kollar...

Uverejnil používateľ Sme rodina Sobota 8. mája 2021

Deň víťazstva nad fašizmom je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) o všetkých hrdinoch - obyčajných ľuďoch, ktorí navzdory vojne, násiliu a smrti nestratili nádej, že jedného dňa sa utrpenie skončí.

„Ďalším generáciám vybojovali nesmierne cennú hodnotu – slobodu, a to aj za cenu straty vlastného života. História nás učí, aké hrôzy môže spôsobiť nenávisť v akejkoľvek forme. Preto je potrebné pripomínať si naše dejiny a poučení z nich rázne odmietať tlejúce uhlíky extrémizmu,“ skonštatoval.

NA SLAVÍNE SME SI PRIPOMENULI 76. VÝROČIE UKONČENIA 2. SVETOVEJ VOJNY Dnešný štátny sviatok - Deň...

Uverejnil používateľ Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO Sobota 8. mája 2021

OĽaNO

Mier ani v súčasnom svete nie je samozrejmou hodnotou. Možno hovoriť o historickom šťastí, že Slovensko dnes patrí do bezpečnejšej časti sveta. Predseda poslaneckého klubu hnutia OĽANO Michal Šipoš to uviedol pri príležitosti sobotného Dňa víťazstva nad fašizmom. Každý by mal podľa neho urobiť všetko preto, aby sa vojnové hrôzy neopakovali. Informoval o tom Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

„Zmyslom tohto dňa okrem iného je, aby sme si pripomenuli, aké zhubné následky majú šialené ideológie neznášanlivosti a rasizmu. Na konci tohto vojnového besnenia zostali milióny mŕtvych a zbedačené krajiny. Každý v rámci svojich možností by mal urobiť všetko pre to, aby sme my a naše deti nemuseli nikdy vojnové hrôzy zažívať," vyhlásil Šipoš.

Poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽANO) si myslí, že zvlášť mladej generácii treba pripomínať, že keby pred 76 rokmi zvíťazil nacizmus, v Hitlerovom zvrátenom svete by Slovensko svoje miesto nemalo, rovnako ako ostatné slovanské národy, ktoré mali byť postupne zotročené a vyhladené.

„Preto nikdy nesmieme zabudnúť, komu za našu existenciu a mier vďačíme. Vďačíme za to všetkým, ktorí mali tú silu a odvahu postaviť sa nemeckému nacizmu na odpor, čo znamenalo nasadiť vlastný život," vyhlásila.

Hnutie OĽANO zároveň pripomenulo, že presadilo symbolické ocenenie žijúcich účastníkov boja za oslobodenie finančným príspevkom. Podporili ho všetci prítomní poslanci naprieč politickým spektrom.

SaS

Ukončenie druhej svetovej vojny považuje SaS za dôležitý okamih moderných dejín, keď sa viaceré národy spolu postavili dovtedy nepredstaviteľnému zlu. Koaličná strana to uviedla pri príležitosti 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

„Druhá svetová vojna znamenala smrť pre viac ako takmer 50 miliónov ľudí. Surové vraždenie desiatok miliónov civilistov, špeciálne Židov, nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva sa vryli do pamäti ľudí. Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si, aké dôsledky so sebou nesie, ak bezhlavo uveríme nejakej ideológii," poznamenal podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS).

Zdôraznil, že spomienka na deň ukončenia druhej svetovej vojny je najmä spomienkou na všetkých našich osloboditeľov, ktorí bojovali za slobodu a ľudskosť.

Tento deň by sa nikdy nemal stratiť medzi ostatnými sviatkami a voľnými dňami v našich kalendároch, myslí si šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS).

„Na našu minulosť nesmieme zabudnúť, aby sa hrôzy nacizmu už nikdy neopakovali. Za mier a relatívne pokojný život, ktorý dnes žijeme, vďačíme práve našim predkom a ich spojencom. Česť ich pamiatke," uzavrel minister na sociálnej sieti.

Dnes je Deň víťazstva nad fašizmom. Tento deň by sa nikdy nemal stratiť medzi ostatnými sviatkami a voľnými...

Uverejnil používateľ Branislav Gröhling - Vzdelanie je budúcnosť krajiny Sobota 8. mája 2021

Smer

Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery a Rusko je absurdne obviňované z rozpútania druhej svetovej vojny. Pri príležitosti sobotného Dňa víťazstva nad fašizmom to na sociálnej sieti uviedol opozičný Smer-SD.

Strana považuje tento sviatok za dôležitý a bude sa k nemu vždy hlásiť. „Preto si predstavitelia strany tradične uctili obete a poklonili sa hrdinom druhej svetovej vojny na Slavíne," spresnili.

Ďalej strana vyhlásila, že keď sa stane súčasťou vládnej koalície, bude klásť dôraz na to, aby sa v slovenskej spoločnosti neprekrúcal význam Sovietskeho zväzu a jeho Červenej armády pri definitívnej porážke fašizmu.

JE TO UŽ 76 ROKOV OD VÍŤAZSTVA NAD FAŠIZMOM Strana SMER - SD považuje Deň víťazstva nad fašizmom za dôležitý sviatok,...

Uverejnil používateľ SMER - SD Sobota 8. mája 2021

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce