09. 05. 2021 19:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kauza Kováčikovho balíka peňazí ožíva. Prípad s 200-tisíc eurami v hotovosti opäť preverujú

Objavila sa totiž nová svedecká výpoveď.

Zadržaný Dušan Kováčik.
Zadržaný Dušan Kováčik. Foto: TASR

Kauza Kováčikovho balíka peňazí ožíva. Podľa informácií televízie Markíza prípad veľkej hotovosti, ktorú priniesol do banky špeciálny prokurátor, znova preverujú. V tejto súvislosti sa nedávno objavila aj nová svedecká výpoveď. Dušan Kováčik sedí vo väzbe. Obvinený je z viacerých trestných činov, vrátane korupcie.

Dušan Kováčik prišiel s kopou peňazí do banky v roku 2017. Na svoj účet si vložil 204-tisíc eur. Vtedajší špeciálny prokurátor tvrdil, že peniaze si požičal od brata a mali byť na kúpu domu pre jeho syna.

„Všetky okolnosti poskytnutia predmetnej pôžičky sú plne v súlade s platnou právnou úpravou, etikou a morálkou verejného činiteľa," vysvetľoval vtedy Kováčik cez svoju hovorkyňu Janu Tökölyovú. Podozrivou hotovosťou sa polícia pôvodne zaoberať odmietla, napriek tomu, že banka túto transakciu nahlásila. Po tom, ako sa v roku 2019 prípad dostal na verejnosť, to nakoniec preverovali, no nezačali ani trestné stíhanie.

„Vyšetrovateľ podanie preveroval a nakoľko nebol dôvod na iný postup podľa Trestného poriadku, podanie 23. augusta odmietol," informoval policajný hovorca Michal Slivka.

Podľa vyšetrovateľa vtedy Kováčikov brat hodnoverne preukázal, že vyše 200-tisíc eur získal legálne z predaja svojho majetku.

Táto kauza však vstala z popola, keď sa minulý miesiac objavila výpoveď dnes obvineného expolicajta Pavla Vorobjova, ako informovali aktuality.sk. Vorobjov prehovoril, ako dostal pokyn upratať hlásenie z banky v prípade Kováčika od svojho nadriadeného - vtedajšieho šéfa NAKA Petra Hraška.

Vorobjov je za nekonanie v tejto veci obvinený a stíhaniu za to údajne čelí aj Hraško. Podľa našich informácií začala NAKA znova preverovať aj samotný pôvod Kováčikových peňazí, ktoré vložil na účet. Polícia ani prokuratúra to ale nekomentujú.

Dušan Kováčik sedí od októbra vo väzbe. Prokurátor naňho podal nedávno obžalobu pre prijímanie úplatku, zneužívanie právomocí verejného činiteľa a podporu zločineckej skupiny takáčovcov. Od jej vtedajšieho bosa mal zinkasovať 50-tisíc eur. Bývalého špeciálneho prokurátora však stíhajú aj v ďalšom prípade prijímania úplatku.

Prípad sleduje René Medzihradský, pozrite si jeho reportáž z Televíznych novín:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce