12. 05. 2021 17:20 | MEDZILABORCE/TV Markíza

Maloletých nelegálnych migrantov pribúda, v Medzilaborciach musia rozširovať centrum

Maloletí imigranti tu zvyknú byť aj niekoľko mesiacov. Chodia do škôl a dá sa povedať, že majú aj voľný pohyb.

Centrum pre deti a rodiny v Medzilaborciach.
Centrum pre deti a rodiny v Medzilaborciach. Foto: TV Markíza

Maloletých nelegálnych migrantov u nás pribúda. Hlásia to z najvýchodnejšej časti Slovenska. Pre deti bez sprievodu, ktoré nelegálne vstúpia na naše územie, potrebujú v Medzilaborciach viac miest.

V Centre pre deti a rodiny v Medzilaborciach majú tri trakty s kuchynkou, oddychovou zónou, sociálnym zariadením a troma izbami určených pre osem mladých utečencov bez sprievodu, ktorých zadržia na Slovensku.

„Najviac maloletých bez sprievodu je z Afganistanu, ale máme tu aj chlapca z Ghany či z Vietnamu, Pakistanu," približuje riaditeľ centra Vladimír Fejo.

Počty nelegálnych migrantov na Slovensku vlani v porovnaní s rokom predtým klesli o takmer 900 prípadov a klesajúci trend má podľa polície trvať dodnes. No v prípade maloletých imigrantov to neplatí. Vlani ich tu prijali 79.

„Od začiatku tohto roka sa nám nejak objavuje veľa tých maloletých bez sprievodu na Slovensku a je už aj problém s tým, kde ich umiestňovať," sťažuje sa riaditeľ.

„Aktuálne sa v Centre pre deti a rodiny v Medzilaborciach nachádza 25 maloletých bez sprievodu a v najbližšom období bude prijatých ďalších 7 z karanténnej skupiny z Centra pre deti a rodiny Kolárovo," uvádza Marianna Šebová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava.

Za necelé štyri mesiace ich tu bolo už 52. Pôvodnú 24-miestnu kapacitu pre nelegálnych maloletých migrantov bez sprievodu rozšíria o ďalších osem miest.

Maloletí imigranti tu zvyknú byť aj niekoľko mesiacov. Chodia do škôl a dá sa povedať, že majú aj voľný pohyb.

„My sme otvorené zariadenie, ktoré primárne neslúži na to, aby sme tu niekoho strážili, zadržiavali, ale práve naopak, aby sme im poskytli nejakú tú voľnosť v rámci integrácie a aby sa oni rozhodli, či na tom Slovensku chcú ostať alebo nie," vysvetľuje Fejo.

Zväčša však odchádzajú. Pomerne bežné sú úteky i to, že ostanú u nás. Najčastejšie však vyhráva rodina.

„Je na nich vyvíjaný tlak zo strany príbuzných, ktorí ostali v domovskej krajine a tí na nich tlačia, aby predsa len išli tam, kam pôvodne išli," dodáva riaditeľ centra. Myslí tým do Nemecka, Talianska či Francúzska, čo sú ich najčastejšie cieľové destinácie.

Pozrite si reportáž Pavla Siváka:

 


VIAC Z Domáce