10. 05. 2021 17:07 , článok bol aktualizovaný 10. 05. 2021 17:31 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Bývalí vysokí policajní funkcionári ostávajú vo väzbe

Sudca ŠTS prepustil na slobodu iba Milana Mihálika.

Robert Krajmer, Peter Hraško a Tibor Gašpar na archívnych snímkach.
Robert Krajmer, Peter Hraško a Tibor Gašpar na archívnych snímkach. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom v pondelok (10. 5.) sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica.

Nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu, v ktorej je od vlaňajšieho novembra. Žiadosti prokurátora o predĺženie väzby obvineného súd vyhovel len čiastočne.

Exprezident čelí obvineniu pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, a tiež korupčnej trestnej činnosti.

Bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer (uprostred).
Bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer (uprostred). Foto: TASR
 

Rovnaké rozhodnutie padlo aj v prípade bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera. Aj jeho sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ponechal vo väzbe. Je obvinený zo založenia zločineckej skupiny, prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Má na krku aj obvinenie v kauze Fatime.

Aj ďalší dvaja bývalí vysokopostavení policajní funkcionári, niekdajší šéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško a exšéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Marian Zetocha zostávajú vo väzbe. Bývalý zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milan Mihálik mieri na slobodu.

Aj v ich prípade rozhodoval sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica.

Sudca, naopak, pustil na slobodu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milan Mihálika. Rozhodnutie však nie je právoplatné.

Bývalých vysokopostavených policajných funkcionárov zadržala NAKA (5.11.) počas akcie Očistec. Prokurátor vtedy podal návrh na väzbu dokopy pre osem osôb: Tibor Gašpar, Robert Krajmer, Bernard Slobodník, Marian Zetocha, Peter Hraško, Milan Mihálik, Ivan Bobocký a Martin Fleischer. Viacerí sú už na slobode.

V kauze Očistec bolo doposiaľ vznesené obvinenie celkovo 21 osobám. Skupinu mal podľa obvinení riadiť nitriansky podnikateľ a väzobne stíhaný Norbert Bödör. Medzi obvinenými je aj špeciálny prokurátor, v súčasnosti väzobne stíhaný Dušan Kováčik.


VIAC Z Domáce