11. 05. 2021 12:09 | BRATISLAVA/TASR

OĽANO ustúpilo, nebude iniciovať vlastné odvolávanie Kolíkovej

Šéf klubu tvrdí, že poslancov hnutia za neúčasť na hlasovaní o opozičnom návrhu nepotrestajú.

Mária Kolíková.
Mária Kolíková. Foto: TASR

Poslanci z klubu OĽANO nevidia dôvod vyvíjať iniciatívu na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Niektorí poslanci hnutia potrebujú ešte určité záležitosti dovysvetliť, to sa však má udiať na koaličnej rade, nie na verejnosti.

„Je pravda, že niektorých poslancov si ministerka ešte musí získať, dovysvetliť niektoré veci, porozprávať sa. Ale na to máme čas v koaličnej rade, aby sme si to porozprávali za zatvorenými dverami, tam, kde to patrí, aby sme ľudí neobťažovali našimi problémami," skonštatoval šéf klubu Michal Šipoš s tým, že ak poslanci budú chcieť, aby prišla opäť na klub, zavolajú ju.

Pri pondelkovom večernom (10. 5.) hlasovaní sa poslanci hnutia podľa Šipoša zhodli, že ministerku nebudú odvolávať a zúčastňovať sa „frašky" opozície. „Každý zahlasoval slobodne, či už tým, že hlasoval proti, alebo sa hlasovania nezúčastnil," vysvetlil.

Šipoš: Musí si získať dôveru 27 nehlasujúcich poslancov

Postoj poslancov hnutia voči ministerke sa dá podľa neho interpretovať tým, ako sa zúčastnili hlasovania. Nevidí to tak, že 27 poslancov hnutia, ktorí neprišli na hlasovanie, chce, aby vyvodila zodpovednosť. „Skôr by som povedal, že pani ministerka si musí získať dôveru 27 poslancov," doplnil.

Šipoš to nevníma ako dôsledky koaličnej krízy, ani situáciu nevníma cez vzťah Kolíkovej a ministra financií a lídra hnutia. Tvrdí, že on ani Matovič ministerku nevyzývali na vyvodenie politickej zodpovednosti. Kolíková to povedala na pondelkovej tlačovej konferencii ešte pred začiatkom mimoriadnej schôdze.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková s premiérom Eduardom Hegerom.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková s premiérom Eduardom Hegerom. Foto: TASR - Pavol Zachar
 

Poslanci na pondelkovej mimoriadnej schôdzi rokovali o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery Kolíkovej. Parlament ju vo funkcii podržal. Za odvolanie Kolíkovej z funkcie hlasoval okrem opozičných poslancov aj koaličný poslanec OĽANO Martin Čepček. Približne polovica vládneho hnutia nebola na hlasovaní prítomná, dvaja poslanci hnutia sa zdržali.

Ešte predtým Kolíkovej vyjadrili podporu koaličné strany Za ľudí, Sme rodina a SaS, rovnako vládny kabinet premiéra Eduarda Hegera. Klub OĽANO mal ešte „nejasnosti" okolo prenájmu budovy, v ktorej sídli Ministerstvo spravodlivosti SR.

Dôvodom návrhu na odvolávanie ministerky boli podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Opozícia namietala najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna.

 


VIAC Z Domáce