15. 05. 2021 11:52 | BRATISLAVA/TASR/TVNOVINY

"Je to zlé, ale nestrácam nádej," napísal Milan Ftáčnik večer pred smrťou B. Schmögnerovej

Pozrite si aj reakcie starostov bratislavských metských častí.

Na spoločnej fotografii.
Na spoločnej fotografii. Foto: Foto: Ivan Majerský/TASR

Ľútosť nad stratou Milana Ftáčnika vyjadrujú viacerí starostovia bratislavských mestských častí. Podľa starostu Ružinova Martina Chrena to bol človek, na ktorého sa nezabúda. „Nikdy do politiky nevnášal konflikt a matematikom bol aj v pracovnom živote. Vždy hľadal riešenia a nie dôvody, prečo sa niečo nedá," uviedol Chren, ktorý ho zároveň označil za jednoznačne jedného z najlepších ministrov školstva.

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová registruje Ftáčnika ako primátora Bratislavy, ktorý veľmi zodpovedne pristupoval k viacerým témam, ktoré prinášalo hlavné mesto a z ktorých mnohé nie sú stále doriešené. „Vážim si ho ako človeka a registrovala som ho aj ako zanieteného fanúšika šachu. Práve včera sme otvárali majstrovstvá Slovenska v hybridnom šachu, kde sa spomínal, a o to smutnejšie mi pripadá, že takúto stratu Bratislava zaznamenala," povedala Aufrichtová.

Úprimnú sústrasť vyjadril aj starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. „Milana Ftáčnika si budem pamätať ako slušného človeka, silne sociálne orientovaného, primátora, s ktorým sa dalo diskutovať o všetkom a ktorý pripúšťal aj odlišné názory," skonštatoval Kusý. Pripomenul tiež, že spravil veľa pre zníženie dlhu hlavného mesta.

Podľa starostu Rače Michala Drotována nastúpil Ftáčnik ako primátor Bratislavy do ťažkého obdobia rokov 2010 až 2014. „Zdedil prakticky vytunelovanú Bratislavu. Urobil prvé kroky k tomu, aby sa mesto začalo viac zaujímať o verejné priestory, cyklistiku, zeleň, ale aj výstavbu a využitie mestského majetku," podotkol na sociálnej sieti Drotován. Zaspomínal si tiež na spoluprácu s ním pri riešení podnetov nielen v Rači, ale aj v Starom Meste. „A tiež ako bežci sme sa stretávali na bežeckých pretekoch, čo bola dovtedy tiež vec nevídaná stretávať primátora v šatni ako bežného človeka," poznamenal Drotován.

Niekdajší primátor Rače a súčasný bratislavský mestský a krajský poslanec Peter Pilinský podotkol, že za pôsobenia v komunálnej politike zažil štyroch primátorov a najlepšie sa mu spolupracovalo práve s Ftáčnikom. „Bol to mimoriadne príjemný, vzdelaný a skromný človek, a navyše bol aj slušný politik," napísal na sociálnej sieti.

Úprimnú sústrasť vyjadrila napríklad aj starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

K blízkym priateľom Milana Ftáčnika patrila bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová. Tá si s ním dokonca písala vo štvrtok, teda večer pred smrťou. "Pýtala som sa ho, ako mu je. On odpovedal, že ´je to zlé, ale nestrácam nádej'. V ranných hodinách som sa dozvedela, že skonal," so smútkom v hlase povedala pre Nový Čas Schmögnerová.


VIAC Z Domáce