18. 05. 2021 07:38 , článok bol aktualizovaný 18. 05. 2021 11:39 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Mafiánsky bos Juraj Ondrejčák alias Piťo sa dohodol na treste. Za vraždy si odsedí 23 rokov

Piťo uzavrel dohodu o vine a treste, vyhol sa tak doživotiu.

Na snímke obvinený bos skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák.
Na snímke obvinený bos skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bývalý šéf zločineckého gangu Juraj Ondrejčák strávi za mrežami 23 rokov. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Ondrejčák alias Piťo uzavrel dohodu o vine a treste, čím sa vyhol doživotiu. Rozhodnutie je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.

Piťo sa priznal k trom vraždám a jednému pokusu o vraždu. Trest si odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia. Sudca rozhodol o ochrannom dohľade na tri roky.

 

Jeho pravá ruka, Matej Šalaga, si odsedí 13,4 roka za mrežami a to v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Obaja čelili obvineniam z desiatich skutkov, a to vrážd, účasti na vraždách, nedovoleného ozbrojovania, členstva v zločineckej skupine, hrubého nátlaku a iných. Senát predsedu Ivana Matela rozhodoval o navrhovanej dohode o vine a treste približne tri hodiny. Obaja musia zaplatiť vysoké státisícové sumy ako odškodné pozostalým.

Ondrejčák má zaplatiť žene prvej obete, Albánca Pasjaču, 500-tisíc eur. Ďeťom Jána Takáča, Nikole a Filipovi každému po 100-tisíc eur.

Juraja Ondrejčáka alias Piťa privádzajú na súd v Pezinku:

 

Oboch obvinených na súd v utorok eskortovali. K skutkom sa pre médiá nevyjadrovali.  

Za mrežami sa rozrozprával o najzávažnejších zločinoch

Piťo sa priznal, že na viaceré likvidácie dal pokyny. Jednu mal vykonať sám. Obeť údajne zaškrtil vlastnými rukami.

Začínal u bossa Miroslava Sýkoru, potom si založil vlastný gang. Odpykáva si 16-ročný trest za založenie zločineckej skupiny, ktorá pôsobila v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Za mrežami sa Piťo rozrozprával o svojich najzávažnejších zločinoch. K spolupráci s policajtami vyzval aj svojich najvernejších.

Juraj Ondrejčák na súde.
Juraj Ondrejčák na súde. Foto: TV Markíza
 

Ondrejčák sa priznaním chcel vyhnúť výnimočnému trestu. Spolupracovať začala aj Piťova pravá ruka Matej Šalaga, prezývaný Gaťa. Priznať sa mal k jednej z vrážd. Aj on uzavrel dohodu.

Matej Šalaga prichádza na súd:

 

Piťove obete

Prvou Piťovou obeťou mal byť Albánec Fadil Pasjač. Vraždu si u neho objednal Dušan Borženský prezývaný Borža. Vtedy sa snažil ovládnuť územie východného Slovenska. Piťo na Albánca poslal svojho zabijaka Ľuboša Zelmana. Borženský v pondelok (17.5.) zomrel. Súd ho minulý týždeň prepustil z výkonu trestu do hospicovej starostlivosti. Liečil sa z vážnej choroby.

Po tejto likvidácii nasledovala ďalšia, ktorá s ňou súvisela. O život prišiel spomínaný Ľuboslav Velk, alias Vlk, ktorý pri vražde Albánca pomáhal a Piťo tak chcel upratať možného svedka. Odviezli ho na chatu na Záhorí a tam mu mal Piťo osobne zlomiť väzy. Telo potom prikázal svojim kumpánom odpratať.

Juraj Ondrejčák sa priznal aj k vražde šéfa konkurenčnej skupiny Jána Takáča z roku 2003. Zastrelili ho desiatimi ranami, keď sadal do svojho auta pred panelákom na bratislavských Kramároch. Výpočet údajných Piťovych zločinov uzatvára pokus o likvidáciu Tibora Füleho, spájaného s gangom Takáčovcov, aj naňho tak, ako na Takáča, strieľal Piťov zabijak Zelman, Füle však streľbu prežil. Zelman si už za vraždy trest odpykáva.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce