21. 05. 2021 13:08 , článok bol aktualizovaný 21. 05. 2021 17:50 | BRATISLAVA/TASR

Smer-SD chce na mimoriadnej schôdzi od premiéra počuť vysvetlenie o tajnom stretnutí v SIS

Informácie podľa Fica naznačujú, že vo viacerých prípadoch bolo politicky ovplyvňované trestnoprávne stíhanie.

Budova SIS v Bratislave.
Budova SIS v Bratislave. Foto: TASR

Opozičný Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by mal premiér Eduard Heger vysvetliť "tajné stretnutie" predstaviteľov štátu v Slovenskej informačnej službe. Hovorí o rozklade právneho a demokratického štátu i o ovplyvňovaní vyšetrovania viacerých káuz.

Oznámil to v piatok (21. 5.) šéf strany Robert Fico. Na vysvetlenie stretnutia premiéra vyzýva aj mimoparlamentná strana Hlas-SD.

Ak si chce premiér niektoré detaily nechať pre seba, môže tak urobiť, ale opozícia podľa jeho slov očakáva vysvetlenie. Pripustil, že mimoriadna schôdza môže byť v utajovanom režime. Návrh podali v piatok popoludní.

„Urobili sme to, čo sme sľúbili. Predložili sme do NRSR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej žiadame predsedu vlády, pána Hegera, keďže zvolal toto stretnutie v pondelok (17. 5.), aby vysvetlil poslancom, čo sa tam dialo a prečo bolo potrebné zvolávať takéto utajené stretnutie," uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti.

Hovorca Smeru-SD Ján Mažgút zároveň  potvrdil, že Márián Saloň ako šéf kontrolného výboru zvolal na stredu na 10.00 h výbor.

Fico: Je to hrubé ovplyvňovanie udavačov

Namieta, že na stretnutí v SIS sa mali politickí predstavitelia rozprávať o živých prípadoch. „Ťaží nás predstava, že, preboha, kto sa tam stretol a o čom sa bavili," podotkol šéf Smeru-SD s tým, že mali hovoriť aj o ovplyvňovaní a manipulácii tzv. kajúcnikov, ktorí vypovedajú vo viacerých kauzách.

 

Informácie podľa neho naznačujú, že vo viacerých prípadoch bolo politicky ovplyvňované trestnoprávne stíhanie. Ak sa preukáže, že procesy pri vyšetrovaní rôznych káuz boli manipulované, všetci, ktorí sú vo väzbe, by mali byť podľa neho prepustení. „Táto partia sedela v miestnosti na jadrovom reaktore, ktorý ide vybuchnúť. Je to hrubé ovplyvňovanie udavačov," dodal.

Robert Fico a Eduard Heger na archívnej snímke.
Robert Fico a Eduard Heger na archívnej snímke. Foto: TASR
 

Mimoparlamentný Hlas-SD rovnako vyzval premiéra, aby informoval občanov o zmysle a podstate stretnutia. „Premiér musí vysvetliť motívy k organizácii tohto neštandardného stretnutia, ktoré svoj charakterom spochybňuje princípy právneho a demokratického štátu. Inak sa nemôže čudovať, ak budú ľudia čoraz viac nedôverovať krokom orgánov činných v trestnom konaní v politicky citlivých kauzách," píše v stanovisku.

Hovorí o podozreniach, že vládna koalícia zneužíva orgány činné v trestnom konaní na politický súboj. Takéto stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu a šéfov kľúčových orgánov s vedením SIS v utajenom režime a miestnosti zabezpečenej proti odpočúvaniu podľa strany podozrenie prehlbuje.

„V čase, keď samotné postavenie kajúcnikov, ich výpovede či dokonca prepojenie na tajné služby vrhá čudné svetlo na spôsob a priebeh vyšetrovania, zvyšuje nedôveru k objektívnosti procesov smerujúcich k očiste verejného života," dodal Hlas-SD.

Podľa medializovaných informácií sa malo na stretnutí organizovanom premiérom zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov. Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. V tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce