23. 05. 2021 19:37 | BRATISLAVA/TASR

R. Fico hovorí "systéme udavačov", ktorý je napojený na I. Matoviča

Reakcia ministra financií na seba nenechala dlho čakať.

Robert Fico hovorí ho
Robert Fico hovorí ho "systéme likvidácie opozície". Foto: TV Markíza

Na Slovensku funguje systém udavačov. Koalícia tento systém vymyslela tak, že si našla ľudí, ktorí boli podozriví zo závažnej trestnej činnosti, a povedala im, že ak budú udávať iných, nebudú za svoje skutky niesť zodpovednosť. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Tými najhlavnejšími udavačmi sú podľa Fica bývalý riaditeľ kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó, bývalý riaditeľ národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernard Slobodník a exnámestník SIS Boris Beňa. "Dnes je nadovšetko jasné, že vo výkone väzby sedia ľudia obvinení bez dôkazov a dôvodov. Za tým všetkým je systém likvidácie opozície," skonštatoval Fico.

Prvý o systéme začal podľa Fica hovoriť bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský. Vo väzbe je preto, lebo ho koalícia potrebovala umlčať. Ako druhý o tom vravel policajt Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Kaľavský. a veľa začal rozprávať aj bývalý šéf NAKA Branislav Zurian, poznamenal Fico. Vladimír Pčolinský aj Ján Kaľavský by mali byť preto prepustení na slobodu, povedal Fico. Zároveň vyzval Zuriana, aby sa na Slovensko nevracal, pretože ho polícia okamžite zatvorí do väzby.

Systém udavačov je podľa Fica personálne napojený na ministra financií a bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽANO), pretože mal riešiť presun Ľudovíta Makóa do SIS . Fico tvrdí, že Matovič vypovedal v januári tohto roka na polícii. Mal tam potvrdiť, že sa opakovane stretával s obvineným Bernardom Slobodníkom, uviedol.

Predseda Smeru-SD je presvedčený, že najvyšší predstavitelia na stretnutí v SIS hovorili práve o systéme kajúcnikov a o obsahu stretnutia klamú.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal pre stretnutie predstaviteľov v SIS zastaviť činnosť Špeciálnej prokuratúry a prevziať ju pod svoje krídla. Mal by prepustiť aj ľudí, ktorí sú vo väzbe z falošných dôvodov.

Smer je pripravený zvolať veľvyslancov Európskej únie. Stretnutie má vysvetliť premiér na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorú inicioval Smer-SD. Konať musí podľa Fica aj výbor NRSR na kontrolu činnosti SIS. Jej mimoriadne zasadnutie zvolal predseda výboru Marián Saloň (Smer-SD) na stredu (26. 5.) ráno. Zasadnúť by podľa Fica mal aj výbor NRSR pre obranu a bezpečnosť.

Heger reagoval

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR reagoval, že strana Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD vytvárajú sústavný nátlak na orgány činné v trestnom konaní.

"Toto zastrašovanie policajtov, prokurátorov a sudcov premiér Eduard Heger odsudzuje a vyzýva lídrov týchto strán, aby s týmito aktivitami prestali," uviedol odbor.

"Každým dňom rastie v ľuďoch oprávnená nedôvera, že namiesto sľubovanej očisty štátu sa im priamo pred očami odohráva neľútostný boj vo vnútri mocenských zložiek, a že orgány činné v trestnom konaní sú zneužívané na úzko politické ciele vládnej koalície," povedala hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková.

Stanovisko premiéra je podľa Hlasu-SD vrcholom drzosti a nepochopením zodpovednosti, ktorú ako predseda vlády nesie. Strana zároveň konštatuje, že práve Heger zvolal tajné stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu v Slovenskej informačnej službe a doteraz nevysvetlil, čo bolo témou rokovania.

I. Matovič: So Slobodníkom som sa stretol asi trikrát

Minister financií a bývalý premiér Igor Matovič (OĽANO) sa asi trikrát stretol s obvineným Bernardom Slobodníkom po vražde novinára Jána Kuciaka. Do volieb sa s ním už nestretol a po voľbách tiež nie. Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na predsedu strany Smer-SD Roberta Fica.

Matovič hovorí, že približne v januári bol pozvaný na výsluch na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Mal svedčiť o tom, či si všimol, že ho v roku 2015 na príkaz "Ficových ľudí" viacerí príslušníci NAKA dlhodobo nezákonne sledovali.

"Počas výsluchu sa ma vyšetrovateľ opýtal, či poznám bývalého šéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka. Pred približne siedmimi ľuďmi (dvaja vyšetrovatelia a asi päť advokátov obvinených) som odpovedal, že som sa s ním po vražde Jána a Martiny asi trikrát stretol," približuje Matovič.

Minister opisuje stretnutie so Slobodníkom ako "stretnutie so zlomeným človekom", ktorý pravdepodobne túžil po tom, aby skončila Ficova vláda aj vláda Petra Pellegriniho (Hlas-SD). "A keď skončila, rozhodol sa svedčiť," podotkol Matovič.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce