24. 05. 2021 13:25 , článok bol aktualizovaný 24. 05. 2021 16:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Tu je jedna z esemesiek, o ktorých hovoril Pellegrini. Vyšetrovateľ v nich má inštruovať svedka

Prečítajte stanovisko k tejto SMS, ktoré poskytol policajný prezident.

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Po Slovensku kolujú kópie SMS správ policajtov a prokurátorov, v ktorých reálne dávajú svedkom pokyny, ako majú vypovedať. Vyhlásil to predseda strany Hlas-sociálna demokracia Peter Pellegrini s tým, že mali zadržať ľudí, ktorí ich posielajú.

Premiéra Eduarda Hegera vyzval, aby povedal, čo sa dialo na stretnutí 17. mája v miestnosti Slovenskej informačnej služby a ako naložil s informáciami.

„Chcem vedieť, čo urobili s informáciami prezidentka alebo predseda parlamentu. Ide tu o bezpečnostné ohrozenie štátu. Dúfam, že koalícia zahlasuje a schôdza bude. Môže byť aj v mimoriadnom režime," zdôraznil.

Pellegrini tvrdí, že sľubovaná očista verejného života sa zvrhla v zneužívanie orgánov činných v trestnom konaní na politickú a osobnú pomstu. Je presvedčený, že stretnutie v SIS ukazuje, že ovplyvňovanie tzv. kajúcnikov prerástlo vládnej koalícii cez hlavu.

Premiér Eduard Heger.
Premiér Eduard Heger. Foto: Úrad vlády SR
 

„Parlament musí v primeranom režime dostať od premiéra Hegera ako organizátora schôdzky informáciu, či sú pravdivé spravodajské informácie o ovplyvňovaní svedkov a či moc na Slovensku postupne nepreberá skupina ľudí zo silových zložiek štátu," uviedol.

Opozícia podala v piatok návrh na zvolanie spomínanej schôdze, ktorá by sa mala uskutočniť do siedmich dní. Hlavným bodom má byť stretnutie na SIS.

Jednu SMS získala aj TV Markíza

TV Markíza získala jednu z SMS, o ktorých hovoril Peter Pellegrini. Odosielateľom správy je jeden z vyšetrovateľov, príjemca je neznámy. V SMS majú byť inštrukcie k výpovedi svedka.

SMS od jedného z vyšetrovateľov.
SMS od jedného z vyšetrovateľov. Foto: TV Markíza
 

Vyjadrenie policajného prezidenta Petra Kovaříka

„Je zarážajúce aké hry sa rozohrali prostredníctvom médií a akým zavádzajúcim spôsobom sa niekto snaží o destabilizáciu polície. Vyšetrovateľ Ján Čurilla mi vysvetlil, že túto SMS zaslal operatívcovi, ktorý na prípade pracoval. Dôležitý je fakt, že SMS bola zaslaná 22. augusta 2020 o 9.40 hod. teda dva dni po výsluchoch, ktoré boli vykonané 19.8. a 20.8.2020. Ide o prípad, v ktorom vypovedali dve osoby C. D. a M. Z. Dôležitým faktom je aj to, že hodnovernosť výpovedí týchto osôb je podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, kedy trestná činnosť mala byť spáchaná.

Keďže táto situácia vyvoláva veľa otáznikov, ocenil by som, keby vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby MV SR vypočul zainteresovaných policajtov NAKA čím skôr, aby nedochádzalo k takýmto dezinformáciám a prekrúcaniu faktov,“ napísal v stanovisku, ktoré poskytol médiám hovorca prezídia Michal Slivnka.

 


VIAC Z Domáce