24. 05. 2021 15:03 | BRATISLAVA/TASR

Rezort diplomacie si predvolal bieloruského chargé d'affaires

Požiadal o bezodkladné prepustenie zadržaného novinára Romana Protaseviča a jeho priateľky.

Ivan Korčok.
Ivan Korčok. Foto: AP Photo/Olivier Matthys

Ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok (24. 5.) predvolalo chargé d'affaires Bieloruska v Bratislave. Bieloruskému diplomatovi bol tlmočený ostrý protest vlády v súvislosti s vynúteným pristátím civilného lietadla na linke Atény - Vilnius, ku ktorému došlo v Bielorusku v nedeľu (23. 5.).

„Rezort diplomacie vyjadril zásadný nesúhlas s týmto politicky motivovaným krokom bieloruského režimu pod falošnou zámienkou údajného teroristického ohrozenia, ktorý ohrozil bezpečnosť vyše 170 cestujúcich osôb, vrátane občanov Európskej únie," uviedol hovorca Juraj Tomaga.

Ako tiež doplnil, rezort požiadal o bezodkladné prepustenie zadržaného novinára Romana Protaseviča a jeho priateľky. Rovnako žiada o objektívne, dôkladné, nezávislé vyšetrenie incidentu za účasti medzinárodných expertov a o spravodlivé potrestanie vinníkov.

Podľa ministerstva zahraničných vecí vynútené pristátie civilného letu pod zámienkou bomby na palube a následné zatknutie nezávislého novinára dokazuje, že "bieloruský režim nemá žiadne zábrany pri potláčaní práv občanov Bieloruska, pričom sa neštíti ani hazardovania so životmi občanov iných krajín".

Aj EÚ si predvolala bieloruského veľvyslanca

Európska únia (EÚ) si predvolala v pondelok bieloruského veľvyslanca, aby odsúdila neprípustné vynútené pristátie civilného lietadla v Minsku a následné zadržanie bieloruského novinára Ramana Prataseviča. Informuje o tom agentúra AFP.

„Veľvyslanec (Alexandr) Michnevič bol informovaný o ostrom odsúdení zo strany inštitúcií EÚ a členských štátov EÚ v súvislosti s donucovacím činom, ktorým bieloruské úrady ohrozili bezpečnosť pasažierov a posádky," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vydali krátko pred mimoriadnym summitom lídrov EÚ k rokovaniam o sankciách v Bruseli.

Michneviča, stáleho predstaviteľa pri Európskej únii a NATO, si v súvislosti so záležitosťou predvolalo aj belgické ministerstvo zahraničných vecí, keďže pôsobí aj ako veľvyslanec v Belgicku.

Európska únia a NATO požadujú medzinárodné vyšetrovanie núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair letiaceho z Atén do Vilniusu, ktoré bieloruské úrady v nedeľu prinútili pristáť v Minsku. Podľa tlačovej agentúry Reuters to v pondelok potvrdil šéf európskej diplomacie Josep Borrell.


VIAC Z Domáce