26. 05. 2021 14:57 , článok bol aktualizovaný 26. 05. 2021 16:01 | TRENČÍN/Zuzana Ferenčáková, zg, TASR

Prvé kroky Jankovskej na slobode: Objala advokáta, rozplakala sa a nastúpila do auta

Bývalá štátna tajomníčka bola vo väzbe takmer 15 mesiacov.

Monika Jankovská s advokátom Petrom Erdösom.
Monika Jankovská s advokátom Petrom Erdösom. Foto: TV Markíza
Bývalá štátna tajomníčka Monika Janskovská vychádza spolu s obhajcom Petrom Erdösom z trenčianskej nemocnice.
Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská po prepustení.
Obhajca Peter Erdös s klientkou Monikou Jankovskou.

Moniku Jankovskú podľa informácií TV Markíza prepustil na slobodu prokurátor ÚŠP Ondrej Repa. Práve on dozoruje kauzu Fatima. O žiadosti o prepustenie bývalej štátnej tajomníčky pritom mal rozhodovať vo štvrtok (27.5.) Okresný súd v Trenčíne. Informáciu o prepustení Moniky Jankovskej nám potvrdil jej advokát Peter Erdös.

Za mrežami bola celkovo takmer 15 mesiacov. Po opustení trenčianskej nemocnice plakala, novinárom na otázky neodpovedala. V stredu (26. 5.) ešte absolvuje lekárske vyšetrenie. Prvú noc po prepustení bude spať vo svojom byte v Bratislave. Monitorovací náramok by jej mali nasadiť vo štvrtok.

„Ďalší postup závisí od jej zdravotného stavu, jej pobyt vo väzenskej nemocnici mal svoj dôvod. Vo štvrtok (27. 5.) nás čaká v prvom rade inštalácia elektronického náramku, ktorý má moja klientka nariadený v inej trestnej veci. Následne sa bude musieť podrobiť ďalším vyšetreniam, ktoré rozhodnú o tom, ako bude ďalej pokračovať jej liečba, či ambulantnou formou, alebo to bude vyžadovať ústavnú starostlivosť,“ skonštatoval Erdös.

Obhajca Peter Erdös s klientkou Monikou Jankovskou.
Obhajca Peter Erdös s klientkou Monikou Jankovskou. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
 

Podľa posledného rozhovoru s jej obhajcom Petrom Erdösom je na tom jeho klientka stále psychicky zle. V poslednom čase sa nezúčastňovala žiadnych výsluchov. Ani pred vyšetrovateľom, ani na súde, keď rozhodovali o jej väzbe. Takéto odporúčanie dal podľa Erdösa aj samotný primár oddelenia v Trenčíne.

Prokurátor: Dôvod kolúznej väzby pominul

Našu informáciu neskôr potvrdil aj hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Podľa dozorového prokurátora v kauze Fatima dôvod tzv. kolúznej väzby u bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti pominul.

„Úrad špeciálnej prokuratúry starostlivo a dôkladne posudzuje existenciu dôvodov väzby u každej jednej obvinenej osoby, ako aj zákonné možnosti jej nahradenia. V posudzovanom prípade sa preto konštatuje, že dôvod na ďalšie väzobné stíhanie obvinenej pominul,“ napísal v reakcii.

 

Otočka pred väznicou

Exsudkyňa bola vo väzbe od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry pod názvom Búrka. Obvinená je z prijímania úplatku a z podplácania.

Po tom, čo ju Najvyšší súd prepustil na slobodu a nahradil ju dohľadom probačného a mediačného úradníka, taktiež prijatím peňažnej záruky vo výške 100-tisíc eur, ju pred nemocnicou pre obvinených „otočili". Stalo sa tak 4. marca.

Mediační a probační úradníci pred trenčianskou psychiatrickou klinikou, kde je hospitalizovaná Monika Jankovská.
Mediační a probační úradníci pred trenčianskou psychiatrickou klinikou, kde je hospitalizovaná Monika Jankovská. Foto: TV Markíza
 

Monika Jankovská sa podľa jej advokáta zrútila. Psychické problémy mala už pred tým. Vo väznici v Banskej Bystrici sa pokúsila siahnuť si na život. Užila viac liekov, ako mala. Práve z toho dôvodu ju umiestnili v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne na psychiatriu. Je pod stálym dohľadom.

Kauza Fatima

V kauze Fatima je Jankovská obvinená z trestného činu marenia spravodlivosti.

Kľúčový svedok Michal Vida pred rokmi opísal, ako mala vziať ešte ako sudkyňa od mafiána Petra Čongrádyho úplatok za to, aby poslala pôvodných majiteľov trenčianskeho podniku do väzenia a mafián by sa tak Fatimy zmocnil.

Potom Vida zmenil výpoveď. Čo sa malo diať v pozadí, vyplávalo na povrch postupne. Vida ale nedávno opäť otočil a vrátil sa k pôvodnej verzii o násilnom prebratí Fatimy.

Reštaurácia Fatima, ktorej súčasťou bol bývalý bar Fatima.
Reštaurácia Fatima, ktorej súčasťou bol bývalý bar Fatima. Foto: TASR
 

Všetko sa to dialo v roku 2018. Organizátorkou mala byť Jankovská, ktorá mala svojho svata Petra Vaska inštruovať, aby ovplyvnil výpoveď Vidu tak, že si vymyslí uveriteľnú verziu dôvodu zmeny svedectva - a to v jej prospech.

Jankovská mala cez Vaska Vidovi ponúknuť, že mu vybaví priaznivé rozhodnutie v jeho trestnej veci. Ak svedectvo nezmení, zariadia, aby bol odsúdený a účelovo stíhaný za vyfabrikované veci na NAKA.

Advokátku Annu Žedényiovú viní vyšetrovateľ z toho, že Vidovi vypracovala niekoľkostranový text. Ten sa mal naučiť a ponúknuť tak nový príbeh a svedectvo, aby vyvinil Jankovskú.

Úlohou - vtedy ešte policajta NAKA - Milana Žáčika malo byť, aby zabezpečil prijatie Vidovho oznámenia.

Monika Jankovská vinu v tomto prípade odmieta.


VIAC Z Domáce