27. 05. 2021 19:01 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Ďalší expolicajt NAKA sa priznal. Potvrdil stretnutie exministra Žigu s Bödörom

Marián Kučerka tvrdí, že vzal tisíce eur. Vždy mu ich odovzdával jeho nadriadený.

Marian Kučerka.
Marian Kučerka. Foto: TASR

Ďalší obvinený expolicajt NAKA potvrdil stretnutie Petra Žigu s Norbertom Bödörom v bratislavskom hoteli. Riešiť mali stíhanie príbuzného vtedajšieho ministra. Kučerka prezradil, že Štefana Žigu po tejto tajnej schôdzke neobvinil a dostal tisíce eur.

Mariána Kučerku zadržali pri decembrovej akcii Judáš spolu s ďalšími expolicajtmi či tajnými. Obvinili ho z prijímania úplatkov. Bol vyšetrovateľ, no šéfoval aj bratislavskej finančnej jednotke. Patril pod Bernarda Slobodníka, ktorý svedčí v mnohých policajných kauzách.

Vypovedá a priznal sa k úplatkom

Po piatich mesiacoch vo väzbe Marián Kučerka priznal úplatky vo výške 70-tisíc eur a vždy mu ich odovzdával práve jeho nadriadený - Bernard Slobodník. No a vo svojej výpovedi zašiel ešte ďalej.

Pred rokmi vyšetroval medzinárodnú dépeháčkarsku kauzu známu ako Valčeky, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga. Vyšetrovateľovi popísal, ako ho Bernard Slobodník vzal na stretnutie do hotela s tým, že idú za svedkom. Čakali ich tam traja muži.

Štefan Žiga
Štefan Žiga Foto: TV Markíza
 

Stretnutie v hoteli

„V tej miestnosti som spoznal len z médií vtedajšieho ministra Petra Žigu a tie dve ďalšie osoby mi predstavené neboli," povedal pred vyšetrovateľom obvinený Marián Kučerka len pred niekoľkými dňami.

Neskôr zistil, že to bol Norbert Bödör a ministrov príbuzný - Štefan Žiga. Nasledovala razia počas ktorej NAKA zadržala 32 ľudí, no mladého Žigu nie. Kučerka vypovedal, prečo ho nakoniec neobvinil, aj keď to mal pôvodne v pláne. Z rozpísaného uznesenia meno ministrovho príbuzného vypustil.

 

"Vypustený" z uznesenia

„..Pán Slobodník ...keď zistil, že tam je Štefan Žiga, vtrhol mi do kancelárie a povedal mi, že Štefan Žiga je jeho kamarát a nech ho okamžite z toho uznesenia vyčlením. A ako by to vyzeralo z politického hľadiska, keby bol obvinený rodinný príslušník ministra," uviedol expolicajt na výsluchu.

Marián Kučerka potvrdil, že mu Bernard Slobodník neskôr dal peniaze. „Nič bližšie mi k tomu nepovedal, keď som sa do tej obálky pozrel, tak sa tam nachádzalo 20-tisíc eur v 500-eurových bankovkách," povedal Kučerka. Peniaze mal Slobodník dostať podľa vlastných slov práve od Norberta Bödöra.

Peter Žiga.
Peter Žiga. Foto: TASR
 

Exminister hospodárstva Peter Žiga sa naposledy po výsluchu na NAKA, kde bol ako svedok, nechcel k veci vyjadrovať. „Povedal som vám, že viac vám k tomu neviem povedať, pretože je neverejné to konanie," uviedol v minulosti pre TV Markíza P. Žiga.

Jeho príbuzného, Štefana Žigu, z karuselového podvodu obvinili až koncom minulého roka. Teda až takmer päť rokov po tom, ako pôvodne plánovali.


VIAC Z Domáce