01. 06. 2021 15:36 , článok bol aktualizovaný 01. 06. 2021 15:43 | BRATISLAVA/TASR

Heger: Netreba sa znepokojovať tým, či koalícia prežije

Sulík nesúhlasí, že SaS a OĽANO mali roztržky, ale liberáli boli vystavení útokom.

Premiér Eduard Heger a minister hospodárstva Richard Sulík.
Premiér Eduard Heger a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR

Premiér Eduard Heger sa neobáva náročných diskusií v koalícii, netreba sa podľa neho znepokojovať tým, či koalícia prežije. Vládne strany ho podľa jeho slov ubezpečujú, že podporujú koalíciu a chcú dovládnuť.

Nevidí problém v tom, že by zákony neprechádzali. V súvislosti s údajnými únikmi informácií z tajnej služby Heger vyhlásil, že dôveruje zodpovedným orgánom, ktoré garantovali, že dodržujú všetky postupy.

Premiér tvrdí, že v koalícii si môžu dovoliť diskutovať dovtedy, kým nájdu riešenia. Jeho kabinet má podľa neho všetky predpoklady byť úspešným.

„Máme na to aj historický najväčší objem prostriedkov z EÚ," vyhlásil premiér v utorok pred novinármi. Verí, že si koaličné strany vyriešia svoje interné problémy pre dobro občanov. „Z každej strany počúvam, že sú súčasťou koalície, podporujú koalíciu a chcú dovládnuť toto volebné obdobie," skonštatoval.

V súvislosti s údajnou správou Slovenskej informačnej služby Heger vyhlásil, že je rád, že sa k téme vyjadrili špeciálny i generálny prokurátor. „Každý garantoval, že postupujú v zmysle zákona, že dodržujú všetky postupy a svoje kompetencie," povedal s tým, že dôveruje orgánom štátu. Očista je podľa neho nevyhnutná a bude dlho trvať.

Akékoľvek spochybňovanie alebo konšpirovanie, ktoré vychádza z opozície, podľa Hegera poháňa strach, „pretože ich nominanti sú obvinení a väznení zo závažných korupčných káuz".

Sulík: Rozpad Za ľudí by nebol dobrý ani pre koalíciu

Vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík nesúhlasí s tvrdením, že jeho strana a hnutie OĽANO mali medzi sebou roztržky pri novelizácii štátneho rozpočtu. „My sme boli vystavení útokom," vyhlásil na utorkovej tlačovej konferencii Sulík s tým, že SaS si len povedala svoj názor.

„My si povieme svoj názor, to je dôležité si povedať svoj názor. Treba aj jasne povedať, keď niekto iný príde s názorom, ktorý sa nedá označiť inak ako hlúposť. Ale to neznamená, že treba osobne útočiť alebo osočovať. Toto my nerobíme, prinajmenšom si dávame veľkú snahu to nerobiť," povedal Sulík.

Treba pritom podľa neho rozlišovať a nepaušalizovať pri vyjadreniach o spore medzi SaS a OĽANO. Skonštatoval, že treba niekedy povedať svoj názor, najmä ak ide o nejakú hlúposť, pretože napokon by sa takáto hlúposť mohla prijať v parlamente. SaS si podľa neho len povedal svoj názor, no neosočovala.

Veronika Remišová.
Veronika Remišová. Foto: TASR - Pavel Neubauer
 

Na otázku o situácii počas vládnej krízy, keď mala byť vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) za trojkoalíciu, odpovedal, že ak je to pravda, nijako jej to nevyčíta. Poznamenal, že takéto klebety sa dostávali aj k nemu, hovorí však o legitímnom postoji. Priznal, že aj on pred časom pri zostavovaní vlády zvažoval, že by mohla vzniknúť i trojkoalícia.

Na margo situácie v strane Za ľudí dodal, že prípadný rozpad strany by nebol dobrý ani pre koalíciu. Na druhej strane je zas podľa neho normálne, že strany vznikajú alebo sa rozpadajú. „Je to obvyklý jav, že sa strana niekedy rozpadne, alebo že sa množí delením," povedal.

V súvislosti s informáciami a podozreniami plynúcimi zo správ Slovenskej informačnej služby, ktorým sa venovali najvyšší predstavitelia štátu, ale aj poslanci, uviedol, že ak by sa pravosť informácií nepotvrdila, bolo by to na odvolanie šéfa SIS. K podozreniam plynúcim z informácií sa však vyjadriť nechcel, pretože správu podľa vlastných slov nevidel. Nevie teda, čo by sa muselo potvrdiť, aby to ohrozilo koalíciu.

Sulík sa vyjadril aj k ambícii ministerstva vnútra skrátiť predvolebné moratórium na 48 hodín. Poznamenal, že v koalícii o tomto ešte nediskutovali. SaS podľa jeho slov takúto zmenu podporuje. „Budeme za ňu aj hlasovať," poznamenal. Víta preto, že sa minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) pustil do takýchto zmien.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce