02. 06. 2021 19:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nejasnosti okolo odmeňovania pedagógov. Bude učiteľ v Bratislave zarábať viac ako v Sabinove?

Podľa premiéra by učitelia mali byť odmeňovaní podľa regiónu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Bude učiteľ v Bratislave zarábať viac ako v Sabinove? Premiér hovorí o novom odmeňovaní pedagógov. Chce tak prilákať učiteľov do regiónov, kde sú vyššie životné náklady.

Tomáš učí telesnú výchovu v hlavnom meste len druhý rok. Z učiteľského platu by len ťažko vyžil, musí si preto privyrábať. „Musím mať ešte nejaké bočné príjmy. Hrávam ešte futbal v Rakúsku a trénujem deti, takže mám vlastne tri roboty. Ale do budúcna, čo sa týka nejakej hypotéky alebo kúpy nehnuteľnosti, tak to si neviem predstaviť,“ hovorí učiteľ zo Spojenej školy Novohradská v Bratislave.

Jana učí v malej obci na východe už devätnásť rokov. So svojím platom je spokojná. „Keď som začínala, v korunách to bolo iba niekoľko tisíc, dnes je to už smiešne povedať, ale ja si myslím, že tá práca je dobre ohodnotená. Práca má aj svoje benefity a človek ju musí mať rád, lebo by ju nemohol vykonávať,“ myslí si Jana Mihaličová, učiteľka zo ZŠ Nižný Mirošov.

Či na východe alebo na západe, učitelia dnes zarábajú rovnako. Priemerná hrubá mzda pedagogického zamestnanca je 1 379 eur.

Podľa premiéra by učitelia mali byť odmeňovaní podľa regiónu. Viac by tak zarobili tí, ktorí učia v krajoch s vyššími nákladmi na život.

„Aby jedna zložka platu bola práve regionálne rozlíšená na základe toho, aké sú náklady na život v danom regióne, aby sme vedeli učiteľovi pomôcť, keď má nejaký základný plat, aby sme mu vedeli pomôcť, ak prichádza do kraja, ak žije v kraji, kde sú tieto náklady vyššie, aby mohol byť takýmto spôsobom finančne motivovaný,“ hovorí premiér Eduard Heger.

Učiteľka z Nižného Mirošova (okres Svidník) predsedovi vlády oponuje: „Je to nespravodlivé, pretože systém hodnotenia by mal byť spravodlivý na celom Slovensku rovnaký.“

Učiteľ z Bratislavy s premiérom, naopak, súhlasí: „Je to dobrá myšlienka, pretože náklady na život sú v Bratislave vyššie ako napr. na východe alebo aj na strednom Slovensku.“

Za celoplošné zvyšovanie platov učiteľov bez rozdielu regiónu sa zasadzuje aj prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman: „Po desiatich rokoch tu máme prvýkrát vládu, ktorá nepredstavila jasný plán zvyšovania atraktivity učiteľského povolania. Boli tu rôzne sľuby, že na jar bude niečo predstavené. O tomto počujeme už dlhšie, ale najprv treba vyriešiť tú platovú otázku pedagógov. Treba najprv celoplošne navýšiť platy tak, aby sa začali aspoň trochu podobať vyspelým krajinám.“

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) detaily o odmeňovaní učiteľov podľa regiónu však zatiaľ neprezradil.

„Čo sa týka atraktivity finančného ohodnotenia, myslím si, že je to dlhodobá otázka a musíme urobiť kroky na to, aby profesia učiteľa všeobecne bola v spoločnosti považovaná a aj odmenená finančne,“ dodal Gröhling.

 


VIAC Z Domáce