03. 06. 2021 09:29 , článok bol aktualizovaný 03. 06. 2021 17:11 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAKA zadržala šéfa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa

Celkovo sú obvinení traja ľudia.

Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adrián Szabó.
Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adrián Szabó. Foto: TASR/Pavol Zachar

Národná kriminálna agentúra vo štvrtok ráno zadržala šéfa Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adriána Szabóa. Ako prvý o tom informoval portál pluska.sk.

Zásah NAKA a zadržanie Szabóa potvrdil aj Úrad špeciálnej prokuratúry prostredníctvom hovorcu generálnej prokuratúry Dalibora Skladana.

„A to v súvislosti s jeho obvinením pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť, Tá mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne vo výške 20-tisíc eur. Bola zadržaná len jedna osoba, v danej veci sú však obvinené celkovo tri osoby," uviedol.

Ak špeciálny prokurátor potvrdí informácie, ktoré budú závažného charakteru, minister vnútra Roman Mikulec predloží vláde návrh návrh na odvolanie Szabóa. Ak sa s ním stotožní, návrh posúdi brannobezpečnostný výbor.

„Ak návrh prejde výborom, ktorý odporučí jeho odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá,“ vysvetll postup v stanovisku šéf rezortu vnútra.

Mikulec vyhlásil, že nemám o rozpracovaných prípadoch žiadnu vedomosť a neprislúcha mu komentovať prácu orgánov činných v trestnom konaní. Podľa vlastných slov všetky dôležité kroky v personálnej oblasti podniká na základe relevantných informácii a podkladov.

Polícia zadržala jednu osobu, celkovo sú obvinení traja ľudia. Podľa Denníka N sú v prípade obvinení ešte bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník a jeho bývalý podriadený Marián Kučerka.

Zadržaním Szabóa, ako aj únikom údajnej správy SIS by sa mal zaoberať brannobezpečnostný výbor. Žiada o to členka výboru Anna Zemanová (SaS). Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) pre povedal, že výbor pravdepodobne zvolá, termín ešte nestanovil. Zemanová chce, aby sa mimoriadne zasadnutie výboru konalo budúci štvrtok (10. 6.) alebo piatok (11. 6.).

Szabó sa stal riaditeľom inšpekcie v apríli 2019. Nominovala ho vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková. Szabó viedol inšpekciu ako jej dočasný šéf už od jesene 2018.

Szabó bol jeden z účastníkov nedávneho kontroverzného tajného stretnutia vysokopostavených politikov v SIS.

Minister vnútra Roman Mikulec v podcaste pre Denník N povedal, že sa mu Szabó priznal, že od bývalého funkcionára NAKA Bernarda Slobodníka prijal televízor a dal mu za to hodinky.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce