07. 06. 2021 11:02 , článok bol aktualizovaný 07. 06. 2021 19:02 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Chaos vo vláde. Mičovský stiahol svoju demisiu, no Čaputová v utorok vymenuje nového ministra

Bude ním Samuel Vlčan.

Samuel Vlčan a Ján Mičovský.
Samuel Vlčan a Ján Mičovský. Foto: TVNOVINY.sk

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský 25.5. ohlásil, že sa vzdá svojej funkcie. Jeho rozhodnutie súviselo s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Mičovského nominantku na post šéfky SPF Gabrielu Bartošovú obvinili z korupcie. Mičovský demisiu koncom minulého týždňa doručil do prezidentského paláca. V pondelok (7.6.) oznámil, že demisu stiahol.

Mičovský vysvetlil prezidentke dôvody svojho rozhodnutia listom. Podľa jeho slov ho podporujú lesníci, malí poľnohospodári aj členovia vlády. Podľa Mičovského by sa nemalo odchádzať z boja a chce pokračovať aj v rozpracovanej reforme lesníctva. Dodal, že o svojom rozhodnutí informoval aj premiéra Eduarda Hegera.

„Napriek straty politickej krásy som povinný pokúsiť sa dotiahnuť dielo do konca, ktorý sme občnanom sľúbili a ktorý je nevyhnutný,“ dodal Mičovský.

Premiér Eduard Heger sa však popoludní (už po tlačovke Mičovského) na stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou dohodol na vymenovaní Samuela Vlčana. Informoval o tom Úrad vlády. Prezidentka ho vymenuje v utorok 8.6.

 

 

„Keďže Ján Mičovský svoju demisiu už doručil do KP SR a Ústava SR nepozná úkon jej späťvzatia, prezidentka sa rozhodla demisiu ministra prijať a na základe návrhu premiéra Eduarda Hegera zajtra vymenuje do funkcie nového ministra Samuela Vlčana,“ informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Premiér Heger dodal, že Mičovského tlačovú konferenciu vnímal ako poďakovanie a symboilické gesto za podporu, ktorú mu vyjadrili lesníci a poľnohospodári. Dodal, že je rád, že rezort pôdohospodárstva bude mať nového ministra a verí, že Mičovský bude aktívny v parlamente.

Hlas: Je to výsmechom štátu a jeho inštitúcií

Opozičný Hlas Mičovského krok, ktorý oznámil na obed, kritizuje. „Podávanie a následne sťahovanie demisií, ktoré táto vládna koalícia zaviedla, je absolútnym výsmechom štátu a jeho inštitúcií," skonštatovala strana Hlas-SD.

Pripomenula, že Mičovský aj OĽANO pri podávaní jeho demisie presviedčali o prejave politickej kultúry a striktnom odmietaní korupcie, ktorej sa mala dopustiť Mičovského nominantka v Slovenskom pozemkovom fonde. „Minister Mičovský zo seba urobil nesvojprávnu a smiešnu figúrku a stal sa ďalším symbolom totálneho chaosu a cirkusu v podaní vládnej koalície," poznamenal Hlas-SD.

Strana podčiarkla, že ak sa raz niekto rozhodne, že voči sebe vyvodzuje politickú zodpovednosť a nechce už riadiť zverený rezort, nemá vo funkcii čo hľadať. Odvolanie Mičovského premiérom by podľa Hlasu-SD ukázalo, že aspoň predseda vlády vníma boj proti korupcii do dôsledkov nielen ako frázy. Strana tiež uviedla, že Mičovský sa len svojou demisiou vyhol odvolávaniu v parlamente, keďže už mala opozícia dosť podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk


VIAC Z Domáce