08. 06. 2021 14:38 , článok bol aktualizovaný 08. 06. 2021 16:45 | BRATISLAVA/TASR

Pčolinský a Pčolinská budú hlasovať za Mikulcovo odvolanie. V polícii je podľa nich rozvrat

Vyslovenie nedôvery Mikulcovi iniciuje Smer.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. Foto: TASR

Opozičný Smer-SD už podal potrebné podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Cieľom má byť vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO).

Informoval o tom predseda Smeru-SD Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) musí podľa rokovacieho poriadku zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu.

Šéf Smeru-SD podčiarkol úlohu rezortu vnútra aj v oblasti ochrany štátu a jeho občanov. Udalosti posledných dní podľa Fica potvrdzujú narušovanie pilierov právneho štátu. „Existuje v rámci Ministerstva vnútra (MV) SR pracovná skupina, ktorá rieši mediálne známe kauzy, ktoré sa nazývajú najmä Božie mlyny, Očistec, Judáš či Mýtnik,“ priblížil Fico s tým, že skupina mala vyhľadávať spolupracujúce osoby, tzv. kajúcnikov, oslovovať ich na ďalšiu spoluprácu, pričom mali podávať účelové výpovede proti vopred vytypovaným osobám s úmyslom ich trestného stíhania.

„Pokiaľ do týchto procesov je negatívne zapojené MV a jeho orgány, musíme skonštatovať, že niekto musí niesť zodpovednosť za to, že MV je v takom stave, v akom je,“ vyhlásil Fico. Podľa neho o týchto podozreniach existujú reálne poznatky a dokazujú to i nedávne rozhodnutia viacerých inštitúcií.

Zopakoval, že informácie zadokumentovala Slovenská informačná služba (SIS) a mali by sa dať použiť ako dôkazy v prípadných trestných konaniach.

Fico naďalej plánuje verejne prečítať správu SIS, ktorú mal poslancom predniesť Kollár na mimoriadnej schôdzi v neverejnom režime. Urobiť tak chce aj napriek hrozbe pokuty, keďže ide o utajovanú informáciu.

„Som pripravený prečítať tú správu na schôdzi NR SR, ktorú na mimoriadnej schôdzi v neverejnom režime prečítal predseda NR SR. A budem ju čítať z internetu,“ povedal Fico s tým, že zároveň potvrdí pravosť informácií šíriacich sa na internete, pretože sa oboznámil so správou SIS, ktorú mali poslanci k nahliadnutiu. „Urobím to aj za cenu priestupku. To máme byť ticho?“ dodal a kritizoval aj predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO). Ten podľa neho len tvrdí, že sa nič nedeje. Fico však hovorí o rozklade právneho štátu.

Hlasy celej koalície nemá isté

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a poslankyňa koaličného hnutia Adriana Pčolinská budú hlasovať za odvolanie ministra Mikulca. Líder Sme rodina Boris Kollár v pondelok (7. 6.) povedal, že dvaja poslanci hnutia budú mať pri hlasovaní „zelenú kartu“. Pčolinský kritizuje Mikulca za rozvrat v polícii.

„Budem hlasovať za odvolanie ministra, pretože nemá moju dôveru dlhodobo, nie je to otázka dvoch mesiacov alebo krátkeho obdobia. Myslím si, že absolútne nezvláda svoj rezort. Reagovať na všetky otázky v zmysle, že ´ja nič neviem, ja o ničom netuším, ja na nič nemám dosah´, to nie je minister vnútra,“ skonštatoval pre TASR Pčolinský s tým, že v polícii je totálny rozvrat a vojna policajtov. Pčolinský kritizuje tiež to, že Mikulec zatiaľ počas svojho pôsobenia neurobil personálne zmeny.

„Drvivá väčšina nominantov vlády Roberta Fica je stále vo svojich funkciách,“ dodal. Jeho výhrady súvisia aj s informáciami o manipulovaní vyšetrovania viacerých kaúz, pretože sa to deje „za jeho ministrovania“.

Pčolinský si chce najprv prečítať odôvodnenie návrhu opozície na odvolanie Mikulca. Pčolinská predpokladá, že argumenty opozície len podporia jej stanovisko. „Nepodporím ministra z toho dôvodu, že už dlhšie nepožíva moju dôveru vzhľadom na udalosti, ktoré sa dejú,“ vysvetlila pre TASR.

O svojom rozhodnutí už Pčolinský informoval aj lídra hnutia Borisa Kollára, premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ako aj kolegov na koaličnej rade. „Premiér z toho nadšený nebol, snažil sa ma presvedčiť, aby som prehodnotil svoje rozhodnutie, no pochopil, že moje rozhodnutie je pevné,“ povedal.

Kollár avizoval, že väčšina klubu by mala Mikulca vo funkcii podržať. Poslanec hnutia Martin Borguľa si podľa vlastných slov vypočuje argumenty opozície i obhajobu Mikulca. Predpokladá ale, že argumenty opozície budú slabé, a tak zrejme podporí ministra. Zuzana Šebová bude hlasovať za jeho zotrvanie vo funkcii. Jozef Lukáč a Petra Krištúfková skonštatovali, že ešte budú rokovať na poslaneckom klube a hlasovať budú tak, ako sa dohodnú.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce