10. 06. 2021 15:39 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Odborníčka o Herákovej obhajobe: Bolo to absurdné, zvrátené a dievča v tábore ponížil

Z Herákových slov vyplýva, že pochybila aj riaditeľka detského domova. Na gynekológiu ju nemal brať muž, ktorý bol obvinený.

Ján Herák.
Ján Herák. Foto: TASR

Ján Herák, ktorý sa po vlne obvinení zo sexuálneho zneužívania vzdal poslaneckého mandátu, predstúpil pred novinárov aj so svojou advokátkou a vysvetlil, ako sa celá udalosť podľa jeho slov stala.

Priznal, že v jednom prípade bol konfrontovaný priamo v tábore s tým, že zneužil maloleté dievča. Herák na tlačovej konferencii povedal, že keď sa od iných ľudí dozvedel, že to o ňom dievča rozpráva, išiel za ňou, vzal ju do auta a odviezol ju na gynekologické vyšetrenie. Tvrdí, že ak by ju naozaj znásilnil, nešiel by s ňou k lekárovi. Navyše to všetko mala odsúhlasiť riaditeľka detského domova, v ktorom dievča vyrastalo.

Ak by aj boli Herákove slová pravdivé, podľa odborníčky je tento jeho postup neprípustný. Sociálna poradkyňa Ida Želinská sa maloletým obetiam násilia dlhodobo venuje a hovorí, že Herákove slová boli podľa nej absurdné.

Obeť a násilníka treba oddeliť

Najzávažnejšie je podľa Želinskej to, že dievča vzal k lekárovi samotný Herák, teda človek, ktorý bol obvinený zo zneužívania. Odborníčka hovorí, že po takom obvinení musia byť potenciálna obeť a potenciálny násilník okamžite oddelení a celú vec mal riešiť riaditeľ detského domova, v ktorom dievča vyrastalo. Riaditeľka mala prísť do tábora aj so psychológom, zavolať políciu, vysvetliť dievčaťu, čo sa bude diať a byť jej celý čas oporou.

„Ak to bolo takto, ako to opísal Ján Herák a nemám dôvod mu neveriť, tak je to niečo také šialené, také zvrátené, že sa to vlastne ani nedá komentovať. Hádam len, že k vlastným deťom by sme sa takto nesprávali, tak prečo k tým štátnym?“ hovorí Žilinská.

Situácia bola o to citlivejšia, že dievča išlo na gynekologickú prehliadku, ktorá pre ňu nemohla byť príjemná.

„Herákovo vyjadrenie bolo asi to najhoršie, čo som k tomuto prípadu počula,“ dodáva Želinská.

Tento príbeh podľa nej ukazuje, nakoľko sú dospelí zodpovední ľudia spolupáchateľmi takýchto zločinov. Spôsob, akým dospelí riešili situáciu v tábore, bol podľa Želinskej presne taký, ako sa spoločnosť ponižujúco správa k obetiam násilia.

„Keď toto videli ostatné dievčatá v tábore, už v živote nič nenahlásia, lebo vedia, že výsledkom bude, že im nebudú veriť, že budú ponížené a ponechané s agresorom v jednom priestore,“ hovorí Želinská.

Poukazuje aj na fakt, že sexuálne násilie na deťoch je často vykonávané formou análneho sexu. Ak to dieťa nepovie, lekár si nič nemusí všimnúť.

S otázkou, či riaditeľka detského domova reagovala v danej situácii správne, sme sa obrátili aj na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrenie sa k prípadu nebudú vyjadrovať.

Čítajte tiež: Psychológ: Deti, ktoré sú sexuálne zneužívané, doháňa náš systém na hranicu života a smrti

Obeť si vypočujte a skúste pomôcť

K zneužívaniu dochádza aj v domácom prostredí a aj na deťoch, ktoré nevyrastajú v detskom domove. Ak sa nám niekto s takou dôvernou informáciou zverí, máme ho podľa Želinskej vypočuť a zistiť, kde má k násiliu dochádzať.

Ak chcete dieťaťu pomôcť, ale neviete ako, môžete mu ponúknuť, že s ním zavoláte na tiesňovú linku alebo sociálku, ktorá sa už s takým dieťaťom vie rozprávať a vedia, čo majú robiť.

Dieťaťu môžete ponúknuť, aby u vás ostalo, ak sa doma necíti bezpečne.

Exposlanec Herák je obvinený v troch prípadoch sexuálneho zneužívania a z mravného ohrozenia mládeže.

Trestné oznámenia na Jána Heráka.
Trestné oznámenia na Jána Heráka. Foto: TV Markíza
 

Herák po tom, čo sa vzdal mandátu, povedal, že má svedomie čisté a chce chrániť svoje meno a svoju rodinu. Od organizovania detských táborov si dáva pauzu.

 


VIAC Z Domáce