15. 06. 2021 19:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Reforma zdravotníctva dvíha tlak pacientom. Kolujú informácie, že budú rušiť nemocnice

Čo reforma prinesie, je napríklad transformácia niektorých lôžok na iný typ poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ľudia sa boja, že prídu o adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Chystaná reforma zdravotníctva už dvíha tlak nielen pacientom, ale aj zriaďovateľom nemocníc či samosprávam. Na verejnosti totiž kolujú zoznamy nemocníc, ktoré sa vraj majú rušiť.

Jednu zrušia, nahradí ju iná. Takýto je vraj plán zdravotníckeho rezortu. Ľudia majú preto strach.

Menšie nemocnice vraj budú slúžiť už iba ako doliečovacie zariadenia. Aj toto koluje v zdravotníckom prostredí. Škrtať sa údajne majú celé oddelenia.

Kým reformný dokument nebude oficiálny, zriaďovatelia len chápu obavy pacientov, no zatiaľ čakajú.

 

V Žilinskej župe by sa reforma mala výrazne dotknúť nemocnice v Liptovskom Mikuláši, ale aj tej v Dolnom Kubíne. Obmedzovanie či rušenie zdravotnej starostlivosti by ich prekvapilo.

„Ministerstvo zdravotníctvo zdôrazňuje, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude. Zamýšľaná reforma má byť prelomová s cieľom kvalitnej a adresnej zdravotnej starostlivosti pre pacienta,“ hovorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva.

Čo reforma prinesie, je napríklad transformácia niektorých lôžok na iný typ poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Podľa analýz máme na Slovensku priveľa akútnych lôžok. A to by sa malo zmeniť. Plán vraj počíta s tým, aby ľudia takpovediac neumierali na ulici len preto, že špecializovaná nemocnica bude vzdialená 50 kilometrov.


VIAC Z Domáce