18. 06. 2021 08:51 , článok bol aktualizovaný 18. 06. 2021 11:17 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Štátny manažér A. Holák, ktorého zadržala NAKA, je na slobode. Pre druhého žiadajú väzbu

Minister hospodárstva Holáka dnes odvolal z funkcie.

Andrej Holák
Andrej Holák Foto: TASR/Marko Erd

Podpredseda predstavenstva MH Manažmentu Andrej Holák nestrávil noc zo štvrtka na piatok za mrežami. Po tom, ako ho včera ráno zadržala NAKA, sa štátny manažér ešte večer (17.6) dostal na slobodu. Zo zadržania ho prepustili, rozhodla o tom vyšetrovateľka. Potvrdil nám to jeho advokát Peter Erdös.

Druhý muž, ktorého NAKA zadržala, v cele zostal. "Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry z dvoch zadržaných osôb jednu prepustil zo zadržania a na druhého zadržaného obvineného predložil prokurátorovi podnet na jeho väzobné stíhanie," povedal pre TV Markíza Michal Slivka, hovorca policajného prezídia.

 

Prokurátor už podal návrh na súd. "Prokurátor Úradu špeciánej prokuratúry podal návrh na vzatie do väzby obvineného M. S., obvineného zo zločinu prijímania úplatku z dôvodu kolúznej väzby," potvrdil pre televíziu hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Minister hospodarstva Richard Sulík v piatok oznámil, že Holáka odvoláva z funkcie.

 

Obvinenie Andreja Holáka

Andrej Holák má na krku závažné obvinenie. Je podpredsedom predstavenstva štátnej firmy MH Manažment a vášnivý jachtár v jednej osobe. NAKA ho podľa našich zistení zadržala okolo šiestej ráno na bratislavských Kramároch.

Holák dlhé roky pôsobil vo verejných funkciách. Vedúceho služobného úradu robil ešte ministrovi Ľubomírovi Vážnemu, neskôr Jánovi Počiatkovi zase štátneho tajomníka. Potom sa stal podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie. No a práve na túto funkciu sa viaže obvinenie.

Jeho obvinenie súvisí s obstarávaním IT systému pre Finančnú správu. V kauze sú už stíhaní aj podnikateľ Michal Suchoba či František Imrecze. No a práve Andrej Holák je podľa našich informácií autorom dokumentu, ktorým bývalý šéf Finančnej správy zdôvodňoval údajnú zákonnosť uzavretia utajených zmlúv bez súťaže.

Ostatní obvinení

Ďalším zadržaným mužom je architekt Miroslav Slahučka. Jeho meno figuruje v mnohých firmách. Okrem iného aj v tej, od ktorej podľa portálu Aktuality.sk kupoval dom súčasný guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Medzi obvinenými sú aj František Imrecze a Michal Suchoba. S vyšetrovateľmi pritom obaja spolupracujú, vinu priznávajú a rozkrývajú vraj i ďalšie zločiny. Okrem nich je údajne stíhaný i právnik Martin Bahleda. Jeho meno sa v minulosti skloňovalo v súvislosti s vlastníckymi právami firmy, v ktorej figuroval aj Michal Suchoba.

Posledným, šiestym obvineným, je oligarcha Jozef Brhel. Ten je za múrmi trenčianskej nemocnice pre obvinenie a pôvodné stíhanie z kauzy Mýtnik.

Z čoho všetkého sú obvinení a ako sa stavajú k skutku, sa dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce