19. 06. 2021 20:42 | BRATISLAVA/TASR

Pekelné horúčavy nás čakajú aj v nedeľu. V šiestich okresoch platí druhý najvyšší stupeň výstrahy

Teplota vzduchu v nich môže dosiahnuť až 35 stupňov Celzia.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

V nedeľu (20. 6.) môžu teploty najmä na západe Slovenska vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami. SHMÚ o tom informuje na svojej stránke.

Výstraha druhého stupňa platí pre Bratislavský a Trnavský kraj, kde od 13.00 h môže teplota vzduchu ojedinele dosiahnuť 35 stupňov Celzia. Konkrétne ide o šesť okresov - Bratislava, Malacky, Senec, Dunajská Streda, Senica a Skalica.

"Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," upozorňuje SHMÚ.

Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov.

Varovanie pred vysokými teplotami s prvým stupňom výstrahy platí pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky a Košický kraj. Miestami sa teplota vzduchu môže vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. Varovanie platí od 13.00 do 18.00 h.

Ideálne je počas horúčav prijať 1,5 až tri litre tekutín denne

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie. Nevyhnutné je preto dodržiavať aj pitný režim. Ideálne je denne prijať jeden a pol až tri litre tekutín. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Základom pitného režimu je čistá pitná voda. "Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne jeden a pol až tri litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia," spresnila Račková. Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne.

V horúčavách ÚVZ odporúča obmedziť nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkohol, ktoré smäd neznížia a naviac podporia vylučovanie vody z organizmu. Nevhodné sú aj sladené nápoje. Ideálna je podľa Račkovej obyčajná voda doplnená o minerálne vody. Odporúča sa piť skôr vlažné, nie ľadové nápoje.

"Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné často ponúkať pitie. Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi. Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti," uviedla Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR.

Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre seniorov. Tí by mali prijať do dvoch litrov tekutín. Organizmus seniorov podľa Račkovej obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s látkami z metabolizmu. "Vody s vysokou mineralizáciou a s vyšším obsahom sodíka nie sú vhodné okrem seniorov ani pre osoby s kardiovaskulárnym ochorením, ani pre dojčatá a to vrátane prípravy ich stravy," dodala Iveta Trusková, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia ÚVZ SR.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce