22. 06. 2021 11:12 , článok bol aktualizovaný 22. 06. 2021 14:02 | KOŠICE/tvnovny.sk, TASR

Dvom z bratov Paškovcom zvýšil krajský súd tresty za bitku v centre Košíc

Iba Branislavovi Paškovi ostal pôvodný.

Bratia Paškovci na súde - zľava Maroš, Martin a Branislav.
Bratia Paškovci na súde - zľava Maroš, Martin a Branislav. Foto: TASR
Bratia Paškovci na súde, zľava Martin, Maroš a Branislav.
Bratia Paškovci na súde - zľava Maroš, Martin a Branislav.
Poškodené zľava Edita Kováčová a Zuzana Kováčová po pojednávaní na KS v Košiciach s obvinenými bratmi Paškovcami.

Košický krajský súd v utorok (22. 6.) zrušil bratom Paškovcom, synovcom nebohého expredsedu parlamentu, tresty, na ktoré ich odsúdil vlani 13. mája okresný súd. Odvolanie obžalovaných zamietol, odvolanie podal aj krajský prokurátor, ktorý žiadal adresnejšie tresty.

Bratia sú uznaní za vinných z prečinu výtržníctva a dvaja z nich aj z prečinu ublíženia na zdraví. Odsúdení majú zároveň povinnosť uhradiť škodu štvorici poškodených vrátane dvoch žien. Rozsudok je právoplatný.

 

Martin Paška dostal trojmesačné väzenie s ročným odkladom, pôvodne mal iba peňažný trest vo výške 500 eur. Marošovi Paškovi zvýšil trest o tri mesiace na deväť s 18-mesačným odkladom. Iba Branislavovi Paškovi ostal rovnaký trest, na aký ho odsúdil okresný súd - dvojročné väzenie s odkladom na tri roky.

Na súd v utorok prišla aj poškodená Zuzana Kováčová, ktorá pri útoku okrem iného utrpela podvrtnutie krčnej chrbtice. „Som veľmi spokojná, že je už naozaj koniec. Konečne, po päť a pol roku, sme sa dočkali toho, že sú naozaj vinní a spôsobili nám tie zranenia, ktoré nám spôsobili,“ uviedla pre novinárov.

Aj právna zástupkyňa poškodených Dagmar Horváthová vyjadrila spokojnosť s výsledkom súdneho rozhodnutia vrátane sprísnenia trestov. „Mali sme za to, že z dôvodu generálnej prevencie by bolo potrebné sprísniť tresty u všetkých troch obžalovaných, aj z hľadiska ich postoja k celej trestnej veci, ako sa správali počas celého konania a poškodeným sa neospravedlnili,“ vysvetlila.

Pozadie prípadu

V kauze, ktorá trvala viac ako 5,5 roka, rozhodoval okresný súd trikrát, dvakrát mu krajský súd vec vrátil, posledne v novembri 2019, keď zohľadnil námietky prokurátora. Okresný súd následne uznal, že Branislav Paška spôsobil mladej žene ťažkú ujmu na zdraví, keď ju kopol do oblasti zadnej časti hlavy a krku.

Odsúdení sú synovci niekdajšieho predsedu Národnej rady SR, zosnulého Pavla Pašku. Všetci traja na pojednávaniach vyhlásili, že sa cítia nevinní, vypovedať pred súdom odmietli. Pre médiá sa odmietli vyjadriť.

Bitka bratov Paškovcov.
Bitka bratov Paškovcov. Foto: TV Markíza
 

K násilnej potýčke medzi bratmi po oslave narodenín a štvoricou Košičanov došlo 22. novembra 2015 okolo 3.15 h pred pizzeriou na košickej Hlavnej ulici. Udalosť dokumentuje aj záznam z bezpečnostnej kamery. Pri fyzickom útoku bratov utrpela zranenie najmä mladá žena a jej priateľ. 

Po medializácii incidentu musel Martin Paška odísť z funkcie technického riaditeľa Bytového podniku mesta Košice, Branislav Paška prišiel o post vedúceho oddelenia verejného obstarávania a zdravotníckej techniky v košickej univerzitnej nemocnici. Tretieho z bratov, Maroša Pašku, prepustili z radov polície pre porušenie služobnej prísahy.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce