23. 06. 2021 17:10 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Areál Múzea SNP už nebude taký, ako ho poznáme. Odviezli unikátny tank

Treba ho opraviť a podobný osud čaká aj ostatné vozidlá.

Tank z Múzea SNP budú opravovať
Tank z Múzea SNP budú opravovať Foto: TV Markíza

Zničili ho vandali i čas. V stredu (23. 6.) odviezli z parku pri banskobystrickom Múzeu SNP unikátny tank. Odborníci ho musia opraviť, na svete je totiž podobných kusov iba zopár.

Pôvodne bol navrhnutý pre československú armádu, neskôr ho vyrábali pre Nemcov a ich spojencov. Podľa dostupných informácií presne tento tank bojoval aj v Slovenskom národnom povstaní na našej strane.

Chlapi vozidlo najprv poriadne pripevnili na zdvihák. Opatrne preložili na pristavené auto a odviezli.

Vojenská technika je v parku pred múzeom roky. Po vozidlách aj napriek zákazu lozia deti i dospelí. Vedenie múzea hovorí, že v exteriéri nedokážu tieto exponáty ochrániť. Štát im napriek sľubom nedal peniaze na vybudovanie podzemných priestorov.

Samosprávny kraj investoval v tomto prípade 30-tisíc eur. Dokopy to bude stáť raz toľko. Špecialisti budú musieť chýbajúce súčasti vyrobiť, tešia sa i na to, že prvýkrát nazrú do útrob vozidla. Všetko chcú urobiť tak, aby celý tank vyzeral presne ako počas druhej svetovej vojny.

Ak sa to múzeu podarí, tank do parku už nevrátia. Budú hľadať spôsob, kde a ako ho zachovať a uchrániť. Podobný osud čaká aj na ostatné vozidlá, ktoré v Banskej Bystrici ročne obdivujú tisíce ľudí.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce