25. 06. 2021 09:44 | BRATISLAVA/mm

Slováci podávajú Česku pomocnú ruku. Tu sú reakcie slovenských politikov

V zničenej oblasti už pomáhajú aj slovenské záchranné zložky.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Južná Morava zažila prírodnú apokalypsu, akú si nemôže nikto pamätať. Túto oblasť, ktorá je len pár kilometrov od slovenských hraníc totiž zdevastovalo silné tornádo. Záchranné zložky hlásia najmenej štyroch mŕtvych a stovky zranených. Na situáciu už reagovali aj slovenskí politici, ktorí vyjadrili solidaritu s Českou republikou.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Vyjadrujem sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam.

Predseda vlády SR Eduard Heger

Tornádo, ktoré sa prehnalo Južnou Moravou po sebe zanechalo obrovskú spúšť, obete na životoch a desiatky zranených. S českou stranou aktívne komunikujeme a na mieste zasahuje sedem slovenských sanitiek. K hraniciam sa už presunuli aj hasiči z Bratislavy a Trnavy. Rovnako sme pripravení pomáhať s príjmom pacientov podľa požiadaviek Českej republiky. Myslím na všetkých tých, ktorých tornádo postihlo. Verím, že to Česko zvládne, budeme našim susedom nápomocní.

Predseda parlamentu SR Boris Kollár

Naše mysle a modlitby sa obracajú k Vám bratia Česi. Slovensko je pripravene poskytnúť akúkoľvek pomoc, ktorá bude potrebná.

Predseda strany Hlas Peter Pellegrini

Mnohí z nás sú teraz myšlienkami s našimi českými susedmi. Ako premiér som bol pri niektorých katastrofách - pri záplavách či požiaroch, pri situáciách kde boli aj obete na životoch. Preto si viem celkom živo predstaviť, čo teraz prežívajú naši bratia. Dovoľte aj mne vysloviť úprimnú sústrasť nad obeťami tejto prírodnej katastrofy a zároveň popriať veľa síl záchranárom a všetkým zasiahnutým v Hodoníne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce