25. 06. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čo sa vlastne stalo na juhu Moravy? Odborníci vysveľujú, ako vzniká tornádo

Aj keď je u nás veľmi výnimočným javom, zrejme ho budeme pozorovať čoraz častejšie.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TV Markíza

Tornádo je silne rotujúci vír s vertikálnou osou, ktorý sa dotýka zeme. Vytvorí sa zo supercely - búrkových mrakov a tých bolo včera v okolí Slovenska a Bratislavy požehnane.

„Na Morave aj v oblasti Dolného Rakúska, Slovenska aj Poľska je nejaká pravdepodobnosť, že sa zo superciel vyprodukuje tornádo a to sme aj pozorovali a jedno bolo v Hodoníne a ďalšie bolo v južnom Poľsku,“ približuje meteorológ SHMÚ Miroslav Šinger.

Tento jav je príznačný predovšetkým pre územia Spojených štátov amerických, odkiaľ poznáme aj zábery demonštrujúce ich ničivú silu. U nás aj v Európe sme ich pozorovali aj v minulosti, no nikdy nedosiahli takú intenzitu ako teraz na Morave. Pre vedcov je najzaujímavejšie oko tornáda, ktoré okolo seba všetko devastuje.

„Je tam veľmi nízky tlak, relatívne voči okoliu a silná rotácia a silná deformácia, pretože len na malej ploche resp. na krátku vzdialenosť dochádza k výrazným rozdielom vo vetre,“ vysvetľuje Šinger.

Tornáda sú naozaj nevyspytateľné. Nikto nevie, kedy ani kde udrie. Poškodiť môže iba zopár domov, ale aj zdevastovať rozsiahle územie - ako sa to stalo vo štvrtok (24. 6.).

Čítajte tiež: Tornádo, ktoré zabilo na Morave päť ľudí, bolo najničivejšie v Európe od roku 2001

„Nikto vám nevie povedať ani deň dopredu, či tornádo vznikne alebo nie, môžeme len povedať, že budú intenzívne búrky, ale nevieme povedať, ani kde presne, takže je veľmi ťažké to prognózovať dopredu,“ hovorí klimatológ Alexander Ač.

Aj keď sú tornáda veľmi výnimočným javom, na našom území ich budeme pozorovať zrejme čoraz častejšie.

„Máme dynamickejšiu atmosféru a podmienky, ktoré sú vhodné pre vznik takýchto veterných útvarov, tak môžu byť príhodnejšie počas väčšej časti roka,“ uvádza Ač.

Odborníci sa však zhodujú. Tornáda na našom území a globálne otepľovanie spolu veľmi  nesúvisia. „Podmienky, ktoré vedú k ich vzniku, sú naozaj veľmi špecifické a vznikali aj pred klimatickou zmenou,“ dodáva klimatológ.

Viac sa dozviete z reportáže Dávida Vida.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce