28. 06. 2021 12:54 | BRATISLAVA/TASR

Najvyšší súd si vyžiadal od Špecializovaného trestného súdu spis Dušana Kováčika

Súd s bývalým špeciálnym prokurátorom začne 7. júla.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA.
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA. Foto: TASR

Najvyšší súd (NS) SR si po minulotýždňovom náleze Ústavného súdu (ÚS) SR vo veci bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vyžiadal v pondelok spisový materiál zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„NS SR si dnes uvedený spisový materiál vyžiadal a ten mu bude ŠTS v Pezinku počas dnešného dňa aj predložený,“ dodala hovorkyňa. Ako ďalej uviedla, termíny pojednávaní s Dušanom K. naplánované od 7. júla v jeho trestnej veci ostávajú v platnosti.

ÚS SR zrušil 22. júna uznesenie NS SR, ktorým potvrdil väzbu pre Kováčika. Má ísť o rozhodnutie NS SR z novembra minulého roka. Podľa obhajcu Erika Magála bude povinnosťou NS SR poskytnúť sťažovateľovi adekvátnu súdnu ochranu a opätovne rozhodnúť o sťažnosti sťažovateľa proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie ŠTS z 25. októbra 2020.

Sudkyňa pre prípravné konanie rozhodla v októbri minulého roka tak, že Kováčika vzala do väzby z dôvodu kolúzneho, ako i preventívneho. Proti všetkým výrokom tohto rozhodnutia podal Kováčik sťažnosť. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v apríli na súd obžalobu na Kováčika obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Zákonná sudkyňa Pamela Záleská vytýčila aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. júla a následne na 13. až 15. júla.


VIAC Z Domáce