02. 07. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Počet utopených detí a dospelých je každý rok vysoký. Naučte sa prvú pomoc pri topení

Odhaduje sa, že až v troch štvrtinách prípadov utopení zohral úlohu alkohol.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/hotobank gallery

Horúce počasie láka ľudí k vode. Okrem príjemného osvieženia deťom ponúka aj viaceré športové aktivity a hry. Skáču do vody, oblievajú sa, hrajú sa s loptou a iné. Či už ide o kúpalisko, jazero alebo more, tieto vodné plochy si užívajú všetky generácie. Treba si však dávať pozor.

Alkohol

Plávanie je ako iné športy, treba začínať opatrne, zlepšovať sa postupne a mať správnu koordináciu. Pri kúpaní je však nutné myslieť na to, že radovánky sa môžu rýchlo zvrtnúť na tragickú udalosť. Najmä, ak sú ľudia pod vplyvom alkoholu. Jeho konzumácia patrí k častým príčinám utopenia, podľa niektorých zdrojov úraduje až v troch štvrtinách prípadov.

Organizmus nevníma všetko jasne, reflexy sú pomalé, ľudia sú náchylnejší na dezorientáciu, paniku, často nevedia správne odhadnúť svoje plavecké schopnosti ani teplotu vody, a tak im hrozí teplotný šok.

Prečítajte si aj: Novodobé chudnutie alebo spôsob mučenia? Vedci predstavili magnetický prístroj na chudnutie

Okrem toho je utopenie často vedľajším účinkom iného zdravotného problému ako epileptický záchvat, infarkt či hypoglykémia. Vtedy sa môže stať, že obeť nemá v pľúcach ani vodu, pretože išlo o takzvané suché/sekundárne utopenie. Ide teda o topenie v dôsledku deja. Nastať môže aj v prípade, že dostane topiaci dýchací kŕč, niečo ako astmatický záchvat, a nemôže dýchať.

Najčastejšie sa však ľudia utopia štandardne, teda sa dostane voda do ich dýchacích ciest. Reflexom je následné vykašliavane. V prípade, že ste pod vodou, vdychujete vodu, ktorá spolu s hlienom a zvyšným vzduchom znemožní priechod dýchacích ciest. To znamená, že sa kyslík nedostáva do organizmu a mozgu, a preto stratíte vedomie.

Čo sa týka kombinácie vody a alkoholu, človek vždy musí byť opatrný. Nie nadarmo sa hovorí, že sa môže niekto utopiť aj v kaluži vody.

Deti

Ako sme už spomínali, voda je pre deti zábava, ale je aj nebezpečná. Na svoje ratolesti musíte dávať obzvlášť veľký pozor, hlavne ak sú ešte malé. Pozor na ne dávajte, aj keď sú vo vani, vírivke či v domácom detskom bazéne.

V prípade, že sa vaše dieťa napije vody a začne sa dusiť, kašlať, všímajte si jeho neskoršie reakcie. Či zostane mĺkve, nechce sa hrať a pod. Signál je jasný, keď je dieťa ticho, je to zlé a mali by ste vyhľadať odbornú pomoc, aby ho skontrolovali. Môžete mu tak zachrániť život.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/NITINAI THABTHONG
 

Topenie a záchrana

V poslednom období sme priniesli niekoľko správ o utopených deťoch aj dospelých. V podobných prípadoch je veľmi dôležitá včasná a správna reakcia a topiaci sa jedinec môže byť zachránený.

Aby ste neriskovali vlastný život, nedovoľte, aby sa topiaci v panike chytil vás a stiahol vás pod hladinu. Pristúpte k nemu vždy s nejakým predmetom: poleno, nafukovačka, záchranné koleso, kus dreva či tričko. Čokoľvek, čo vám umožní ľahšie ho potiahnuť na breh. Niečo, čoho sa bude môcť chytiť.

Akonáhle je pri brehu, je dôležité zhodnotenie jeho stavu. Či je pri vedomí, či dýcha alebo potrebuje resuscitáciu a následne musíte pristúpiť k prvej pomoci. Ako presne postupovať, sa dozviete v názornej ukážke od zdravotnej záchranárky Lucie Mesárošovej.

 


VIAC Z Domáce