02. 07. 2021 10:35 , článok bol aktualizovaný 02. 07. 2021 15:15 | BRATISLAVA/kk, TASR

Lengvarského sa nezastalo „materské“ OĽaNO. Matovič a Kollár chcú, aby za testy naďalej platil štát

Minister si za návrhom zvýhodňovať očkovaných stojí. Podporuje ho aj SaS a Za ľudí.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spustil ďalší koaličný spor. Hnutiu Sme rodina sa nepáči, že nezaočkovaní ľudia by si mali platiť antigénové alebo PCR testy pre vstup do prevádzok. S takouto víziou prišiel rezort zdravotníctva v prípade, že sa kvôli delta variantu výrazne zhorší situácia.

Testy by si ľudia museli platiť z vlastného, pretože od 1. júla prestali fungovať bezplatné mobilné odberové miesta. Po novom funguje len komerčné testovanie, ktoré stojí od 10 eur za antigénový test a pri PCR testoch sa suma šplhá až na 70 eur za test.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár hovorí, že je to vydieranie a nútenie ľudí dať sa očkovať. Minister Lengvarský pripúšťa, že cieľom má byť aj zvýšenie zaočkovanosti obyvateľstva, ktoré je stále veľmi nízke.

Čítajte tiež: Po príchode zo zahraničia sa musí registrovať každý. Zaočkovaní, ale aj tí, ktorí boli na nákupoch v pohraničí

Vláda návrh schválila, poslanci sú proti

Návrh zákona predstavil Lengvarský spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom a odborníkmi z Inštitútu zdravotných analýz v stredu 30. júna a rokovala o ňom aj koaličná rada. Návrh zákona prešiel aj vládou, v ktorej sedia aj Kollárovi ministri a návrh podporili. Stopka prišla v piatok 2.7., keď mal o návrhu hlasovať parlament. Predseda Národnej rady Kollár ho odmietol zaradiť do programu. Chce viac času na diskusiu a návrh chce zásadne zmeniť.

Nepáči sa mu, že by boli ľudia rozdelení do dvoch kategórií - na zaočkovaných a nezaočkovaných. Kým zaočkovaní môžu podľa Kollára všetko, nezaočkovaní by boli finančne vydieraní a nútení si platiť drahé testovanie. Navrhuje, aby štát ponechal bezplatné testy.

Kollár odmieta, že by podľahol tlaku antivaxerov. Niekoľkokrát zopakoval, že je zaočkovaný a zaočkovaná je aj jeho mama a niektoré z detí. Podpredseda hnutia Peter Pčolinský dokonca ukázal svoj GreenPass. Kollárovci chcú, aby sa ľudia dali dobrovoľne očkovať a pomôcť by k tomu mala podľa nich aj novoprijatá očkovacia lotéria a prémie.

Svojho vlastného ministra sa predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič nezastal a postavil sa na Kollárovu stranu. Ani jemu sa nepáči, že ministerstvo zrušilo bezplatné testovanie a od nezaočkovaných chce pýtať negatívne testy.

Matovič sľúbil, že koalícia sa dohodne na kompromise. Ľudia by si tak za testy platili len symbolickú čiastku, zvyšok by doplatil štát.

„Očakávame od ministra Lengvarského poctivú komunikáciu, o čo mu ide. Keď táto komunikácia v júli prebehne, sme pripravení podporiť tento návrh, ale s tým, aby ľudia platili za testy len symbolicky," vyhlásil Matovič.

 

SaS navrhuje pár testov zadarmo

Lengvarského návrh podporuje strana SaS a hovorí, že kollárovci podľahli tlaku antivaxerov. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková nesúhlasí, aby štát platil neočkovaným ľuďom testovanie.

„Sme rodina hovorí, že bojujú za ľudí, ale aj zaočkovaní sú ľudia. Naše krédo je, že očkovaní by mali byť bez limitu. Takto to schválilo epi konzílium, minister, koaličná rada, premiér a 6. apríla vznikol COVID automat, ktorý dáva očkovaným slobodu," povedala Bittó Cigániková.

Strana SaS hovorí, že štát sa má sústrediť na lepšiu očkovaciu kampaň, pridať by sa mali aj zdravotné poisťovne, ktoré by mali motivovať svojich poistencov, aby sa dali zaočkovať a ľudia by mali dostať zadarmo niekoľko testov, ktoré by si urobili podľa vlastného uváženia. Ak by potrebovali viac testov, pretože nie sú zaočkovaní, mali by si za ne zaplatiť.

 

„Očkovaním chránime celý zdravotný systém. Ten, ak bude zablokovaný, tak sa na potrebné lôžka nedostanú ani zaočkovaní, ktorí budú mať nejaké zdravotné problémy," varuje Bittó Cigániková.

Čítajte tiež: Lekár Szalay: Očkovacia lotéria je korumpovanie. Záujem to nezvýši

Matovič varoval, že delta variant sa nezadržateľne blíži a pri nízkej zaočkovanosti spôsobí „cunami". Myslí si, že ľudí bude motivovať lotéria. Podľa strany SaS je to korumpovanie a záujem to nezvýši. Poslanci SaS sa pri hlasovaní o finančných odmenách za očkovanie zdržali.

 

Lengvarský si za svojím návrhom stojí

Minister Lengvarský chápe výhrady hnutia Sme rodina a verí, že sa dohodnú na kompromise. „Plne chápem ich obavy, ktoré smerujú k dostupnosti, či už priestorovej, alebo finančnej, testovacích kapacít. Budeme s nimi viesť diskusiu. Verím tomu, že v najbližšom termíne, keď zasadne parlament, sa dohodneme tak, aby zákon mohol byť schválený," uviedol Lengvarský.

Odmieta však ustúpiť z nápadu zvýhodňovať zaočkovaných. Naďalej trvá na tom, aby sa pri vstupe do prevádzok ľudia preukazovali GreenPassom alebo negatívnym testom.

Za stranu Za ľudí sa k téme vyjadril poslanec Juraj Šeliga. Návrh podporuje a verí, že na najbližšej schôdzi bude schválený.

„Keď sa dostaneme do zlej fázy, že budeme mať veľa nakazených, úrady verejného zdravotníctva majú už dnes oprávnenie zatvárať prevádzky. Toto, čo prináša pán minister Lengvarský, je, že nebudeme musieť zatvoriť prevádzky, ale tí, ktorí budú zaočkovaní a otestovaní, tam budú môcť ísť. A to je lepšie ako mať zavreté prevádzky," povedal Šeliga s tým, že to nebolo šťastne odkomunikované verejnosti.

Opozičný Smer podá na Ústavný súd podnet pre vyhlášku, ktorá zvýhodní zaočkovaných. Považuje ju za protiústavnú, hovorí o diskriminácii a obmedzení slobody pohybu. Žiada pozastavenie jej účinnosti.


VIAC Z Domáce