08. 07. 2021 16:21 , článok bol aktualizovaný 09. 07. 2021 11:32 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Juh aj západ Slovenska zasiahli extrémne horúčavy. Teplomer v centre Bratislavy ukazoval 38 stupňov

Teploty sa ešte môžu mierne zvýšiť.

Aj v Bratislave bolo poriadne horúco.
Aj v Bratislave bolo poriadne horúco. Foto: TV Markíza

Slovensko vo štvrtok 8. júla zasiahli extrémne teploty. Výstrahu tretieho stupňa vyhlásilo SHMÚ pre juhozápad Slovenska. Na strednom a východnom Slovensku platí výstraha druhého stupňa.

Na viacerých meteorologických staniciach namerali počas štvrtka (8. 7.) teplotné rekordy. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Až 39 stupňov Celzia namerali na stanici Mužla na juhovýchode Podunajskej nížiny. Teplota vystúpila na 38 stupňov Celzia na stanici Hurbanovo. Meteorológovia doplnili, že desatiny k tejto hodnote chýbali na staniciach Slovenský Grob, Mochovce, Gbelce a Kráľová pri Senci.

"Veľmi teplo bolo aj v severnejších regiónoch - 35 stupňov Celzia sme namerali na staniciach Kurimka, Prešov (planetárium), 34,5 na stanici Ružomberok, 34 stupňov Celzia v Liptovskom Mikuláši, 33,5 stupňov Celzia v Oravskom Podzámku. Na viacerých staniciach boli prekonané aj teplotné rekordy," dodal SHMÚ.

Meteorlóg Beránek: Už v noci sa môže na západe vyskytnúť silná búrka

 

Zdravotnícki záchranári pripomínajú, že počas vysokých teplôt netreba zabúdať na pitný režim. Pomáha predchádzať kolapsom z tepla, preto treba piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž na organizmus, najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti.

Výstrahy pred teplom.
Výstrahy pred teplom. Foto: shmu.sk
 


VIAC Z Domáce