09. 07. 2021 08:44 | BRATISLAVA/TASR

Búrky sa v piatok môžu vyskytnúť na celom Slovensku

Na východe platia výstrahy pred vysokými teplotami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje, že počas piatka sa takmer na celom území Slovenska môžu vyskytnúť búrky. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Naďalej platí aj výstraha pred vysokými teplotami, a to na východe krajiny. Meteorológovia o tom informujú na svojom webe.

Výstrahy pred búrkami platia pre všetky kraje do 18.00 h, s výnimkou Košického a Prešovského kraja, kde platí výstraha až do 21.00 h. SHMÚ upozorňuje aj na pravdepodobnosť búrok s krúpami.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ píše ústav na svojom webe.

Zároveň upozorňuje aj na možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, napríklad stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov.

Pre viaceré okresy Košického a Prešovského kraja vydal SHMÚ výstrahu pred vysokými teplotami. Tie môžu v tejto oblasti dosiahnuť ojedinele až 33 stupňov Celzia. Výstraha platí od 13.00 h do 18.00 h.


VIAC Z Domáce