09. 07. 2021 09:07 , článok bol aktualizovaný 09. 07. 2021 15:59 | PEZINOK/tvnoviny.sk

Na súde s Kováčikom vypočujú ďalších svedkov aj menovca zmenkového podvodníka Kočnera

Exšéfovi špeciálnej prokuratúry hrozí dvanásť a viac rokov väzenia.

Dušan Kováčik na súde.
Dušan Kováčik na súde. Foto: TV Markíza

Tretí deň pokračuje proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Súd dnes (9.7.) vypočuje dalších štyroch svedkov.

V procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom vypočula v piatok samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská aj svedkyňu Máriu Karocsányovú.

Ide o administratívnu pracovníčku na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), na starosti má administratívnu bezpečnosť, prijíma utajované písomnosti a vydáva ich prokurátorom na vyžiadanie, prípadne robí fotokópie. Nespomínala si, že by ju Kováčik žiadal o iné ako pridelené písomnosti.

Utajované písomnosti vydáva svedkyňa prokurátorom na vyžiadanie. „Niektorí majú veci uložené vo vlastných trezoroch, ale v princípe sú tieto veci pod mojím dozorom u mňa v trezoroch,“ skonštatovala.

Bývalý špeciálny prokurátor mal podľa nej pridelené svoje veci, kde sa nachádzalo veľa vyhradených písomností a videl ich ako dozorujúci prokurátor. Nespomína si, že by mu predkladala iné vyhradené písomnosti. „Ani ma nežiadal o súčinnosť v takejto súvislosti v iných ako jeho vlastných pridelených veciach,“ skonštatovala.

Karocsányová má na starosti vyhotovovanie fotokópií z utajovaných písomností. Robila ich na požiadanie konkrétneho prokurátora v zmysle vyhlášky Národného bezpečnostného úradu.

„Nemám vedomosť o tom, že by boli vyhotovované fotokópie z utajovaných písomností bez dodržania postupu, ale ak by niekto chcel vyhotoviť fotokópiu bez dodržania postupu, bolo by to možné,“ uviedla pred súdom. Na otázku prokurátora tiež povedala, že Kováčik ju navštevoval v jej kancelárii, a to aj v priestoroch, kde sa nachádzali utajované skutočnosti.

Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská začala popoludní s vypočúvaním ďalšieho svedka, a to Mariána Kočnera. Ide o menovca podnikateľa obžalovaného v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.


VIAC Z Domáce