09. 07. 2021 10:40 | BRATISLAVA/Tvnoviny

V noci sa nevyspalo veľa Slovákov: V týchto miestach namerali supertropickú noc

Nočná teplota neklesla pod 25 stupňov Celzia.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Štvrtok (8.7.) bol doteraz najteplejším dňom tohto roka na Slovensku. Prvých 38 stupňov padlo v obci Mužla a horúčavy postihli celé Slovensko. Teploty boli mimoriadne vysoké aj v noci. Ako uviedol Severe weather Slovakia na Facebooku, supertropickú noc meteorológovia namerali hneď vo viacerých mestách a obciach.

Supertropická noc nastáva vtedy, ak teplota vzduchu neklesne pod 25 stupňov Celzia ani po západe slnka. Na takéto noci nie sú Slováci zvyknutí. Keď už nastanú, je to najčastejšie na Podunajskej nížine alebo v centre miest, kde dôjde k veľkému prehriatiu cez deň.

Zatiaľ sú tieto horúce noci na našom území výnimočné, ale odborníci predpokladajú, že ich počet sa bude rok čo rok zvyšovať.

Túto noc meteorologické stanice na Slovensku zaznamenali prvé supertropické noci v roku 2021 v miestach: Nitra, Želiezovce, Hurbanovo, Žilina, Uhrovec, Prievidza a Kamanová.

Aktuálne najvyššie teploty, ktoré radary namerali na Slovensku o 10.00 h, sú v Oravskom Podzámku (29,9 stupňov), v Dolných Plachtinciach (29,4), v Rabči (29,3) a v Liptovskom Mikuláši (29,2).

Počasie na víkend

Zvlnený studený front postúpi cez našu oblasť ďalej na východ. Za ním sa bude nad nami nachádzať nevýrazné pole relatívne vyššieho tlaku vzduchu, uvádza shmu.sk.

V sobotu bude polooblačno až oblačno, na západe prechodne aj menej oblačnosti. Ojedinele na východe miestami prehánky alebo búrky - spočiatku aj intenzívne. Najnižšia nočná teplota 20 až 15, v údoliach miestami okolo 13 stupňov.

Najvyššia denná teplota 27 až 32, v severnej polovici územia a na Horehroní väčšinou 23 až 27 stupňov.

Fúkať by mal slabý, na juhozápade severozápadný až severný vietor do 6 m/s (20 km/h). Pri búrkach vietor prechodne zosilnie.

V nedeľu bude jasno až polooblačno, postupne až oblačno. V noci ojedinele, cez deň miestami prehánky alebo búrky - aj intenzívne. Najnižšia nočná teplota 20 až 15, v údoliach miestami okolo 13 stupňov.

Najvyššia denná teplota bude 26 až 31, na Orave a pod Tatrami okolo 24 stupňov. Fúkať bude prevažne slabý vietor. Pri búrkach vietor zosilnie.


VIAC Z Domáce