14. 07. 2021 11:02 , článok bol aktualizovaný 14. 07. 2021 15:59 | BRATISLAVA/TASR

Opozícia chystá ďalšie odvolávania. Chcú odchod šéfa štátnych hmotných rezerv aj ministra Matoviča

Smer bude zrejme iniciovať aj odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca.

Robert Fico a  a Peter Pellegrini.
Robert Fico a a Peter Pellegrini. Foto: TASR

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Ján Rudolf by mal odstúpiť z funkcie v súvislosti s nákupom antigénových testov od trnavskej firmy. Na odchod ho vyzval expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini v súvislosti s konštatovaním Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), že pri nákupe testov SŠHR porušila princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.

Ak tak Rudolf sám neurobí, podľa Pellegriniho by ho mala odvolať vláda na najbližšom rokovaní. Zároveň Pellegrini vyzval na odchod z funkcie expremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Avizoval, že v strane vyzvú ÚVO aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), aby preverili všetky nákupy testov či zriadenie mobilných odberových miest.

„Vyzývame predsedu SŠHR, aby sa vzdal svojej funkcie ako politické gesto," uviedol Pellegrini s tým, že tak má Rudolf doznať svoju chybu a prípadne aj ukázať, kto mu ju kázal spraviť alebo ho na to motivoval. Podčiarkol, že súčasná vláda ľuďom sľubovala transparentnosť a efektívne narábanie s verejnými financiami. Ak šéf SŠHR neodstúpi sám, mala by preto podľa Pellegriniho konať vláda a premiér Eduard Heger (OĽANO) by mal dokázať, že svoje sľuby myslel vážne.

Prejaviť politickú zodpovednosť by mal podľa Pellegriniho aj minister Matovič. Myslí si, že Matovič by mal úplne odísť z verejného života. Hovorí o škandále najhrubšieho zrna.

Matovič ešte ako premiér totiž podľa Pellegriniho prinútil ľudí na Slovensku dať sa testovať antigénovými testami kúpenými od trnavskej firmy Eurolab Lambda len preto, aby ich štát minul a aby tak mohla koalícia prihrať "kšefty" spriaznenej firme. "Igor Matovič sa ukázal ako človek, ktorý všetkých oklamal," poznamenal Pellegrini s tým, že pred voľbami sľuboval niečo iné a hral sa na "najspravodlivejšieho zo spravodlivých".

Smer-SD chce vidieť účtovníctvo trnavskej firmy Eurolab Lambda, od ktorej vláda nakupovala antigénové testy. Hovorí o podozreniach, že vláda nenakúpila testy priamo od juhokórejskej firmy, od ktorej ich kupovala trnavská firma, len preto, lebo by sa pritom "nenabalila".

Smer chce odvolávať aj Mikulca

Predseda Smeru-SD Robert Fico zdôraznil, že vedenie trnavskej firmy je napojené na predstaviteľov vlády - na ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Zároveň avizoval, že pre podozrenia z poberania úplatkov zrejme bude strana opäť iniciovať odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

„Nikto nezmaže, že táto partia, ktorá dnes sedí vo vládnej koalícii, kradne na najcitlivejších veciach, aké si dnes viete predstaviť,“ vyhlásil Fico. Strane tak podľa jeho slov neostáva iné, ako tlačiť na kompetentné inštitúcie, aby ukázali dokumenty a účtovníctvo trnavskej firmy. Fico sa pýta, za koľko nakupovala slovenská firma testy od juhokórejskej a prečo teda nekupovala Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR priamo testy od juhokórejskej firmy. Hovorí o "megazárobku" a o tom, že sa na tom niekto "nabalil".

Fico hovorí, že prvá zmluva SŠHR s trnavskou firmou hovorila o nákupe 10 miliónov testov, ďalšia o pol milióne a neskôr zas Ministerstvo hospodárstva SR kúpilo od tejto firmy 2,6 milióna testov. V súvislosti s výnosmi tejto firmy a zmluvami uzavretými so štátom Fico skonštatoval, že to vyzerá, akoby firma nič iné ani nerobila. Nepochybuje, že testy od juhokórejskej firmy nakúpila podstatne lacnejšie.

Treba im pripomenúť Kučuru, reaguje Úrad vlády

Nabaľovanie sa na verejných zákazkách bolo typické pre vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho, uviedol v reakcii na vyjadrenia opozičných politikov Úrad vlády (ÚV) SR.

„Dôkazom je celá pleáda ich nominantov, ktorí sa dnes navzájom udávajú a sedia obvinení v kolúznej väzbe. Igor Matovič už vylúčil väzby na trnavskú firmu, ktorá antigenové testy zabezpečovala. Jediné spojenie medzi I. Matovičom a predmetnou firmou je, že majú svoje bydlisko, resp. sídlo v Trnave,“ znie v stanovisku.

Ficovi a Pellegrinimu treba podľa ÚV pripomenúť bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv, pána Kičuru, ktorý mal svoj pochybný poklad uložený v zlatých tehličkách a dnes je trestne stíhaný.

„Obom odporúčame, aby spolupracovali s políciou pri odhaľovaní trestnej činnosti svojich nominantov,“ uzavrel úrad.


VIAC Z Domáce