14. 07. 2021 19:27 | BRATISLAVA/TV Markíza

Cez tohto muža údajne Brhel so Suchobom pral špinavé peniaze, ktoré získali cez štátne zákazky

Televízii Markíza povedal, že keď sa dozvedel, čo mu pripisujú, bol v šoku.

Cez tohto muža mal Brhel so Suchobom prať špinavé peniaze
Cez tohto muža mal Brhel so Suchobom prať špinavé peniaze Foto: TV Markíza

Právnik obvinený z prania špinavých peňazí v známej kauze Mýtnik vinu odmieta. Martin Bahleda v stredu (14. júla) prvýkrát vypovedal pred vyšetrovateľkou. Televízii Markíza povedal, že keď sa dozvedel, čo mu pripisujú, bol v šoku.

Martina Bahledu stíhajú už takmer mesiac. Pripisujú mu legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Dlhodobo žije v Prahe. O obvinení sa dozvedel tak, že mu volali z polície a uznesenie spolu s advokátom videli vraj až v stredu.

Výsluch obvineného právnika pred vyšetrovateľkou NAKA trval viac ako päť hodín. Po jeho skončení ho prepustili, do reči mu však veľmi nebolo.

Podľa jedného zo spolupracujúcich obvinených podnikateľa Michala Suchobu bol údajne Martin Bahleda človekom oligarchu Jozefa Brhela. Ten mu vraj navrhol, aby Bahledu pribral do firiem, lebo inak už nikdy nič Finančnej správe dodávať nebude, lebo podľa všetkého Suchobu nemá rád vtedajší minister Peter Kažimír.

Následne zrejme Bahleda pripravil dokumenty a založili dve spoločnosti. Peniaze zo zakázky finančnej správy išli podľa Suchobu cez licenčné zmluvy do ich firiem, na Malte ich zdanili a výnosy si údajne poslali na účty. Takto mali preprať peniaze. Podľa uznesenia boli zmluvy vytvorené účelovo.

V rámci akcie Mýtnik II. obvinili viacerých, okrem Bahledu a Suchobu aj bývalého štátneho tajomníka Andreja Holáka či Jozefa Brhela. Vinu odmietajú.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.

 


VIAC Z Domáce