15. 07. 2021 16:48 | BRATISLAVA/rk

Fico sa sekol: Po rozhodnutí ÚS vyhlásil, že nikomu nehrozí karanténa. Je to však inak

Vládu a ministerstvo zdravotníctva napriek tomu kritizuje, že si „robia, čo chcú“.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Po tom, ako Ústavný súd v stredu (14.7.) pozastavil vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) o opatreniach na hranici, šéf opozičného Smeru Robert Fico vo videu vyhlásil, že „od dnešného dňa môže každý nezaočkovaný vstúpiť na územie Slovenska bez hrozby karantény, čo nepochybne privítajú státisíce ľudí plánujúcich si dovolenku v zahraničí“.

Avšak toto vyjadrenia nesedí. ÚS síce pozastavil účinnosť aktuálnej vyhlášky, no zároveň obnovil platnosť a účinnosť staršej vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne. Rušenie karantény v hre teda nebolo a ani nebude.

ÚSTAVNÝ SÚD DAL SMERU - SD ZA PRAVDU!

ÚSTAVNÝ SÚD DAL SMERU - SD ZA PRAVDU!

Uverejnil používateľ SMER - SD Streda 14. júla 2021

Fico si chybu nepriznal

Minister zdravotníctva už navyše informoval, že nová vyhláška k režimu na hraniciach má platiť od pondelka a karanténne opatrenia o niečo sprísni. Upraví sa ňou návrat ľudí, ktorí boli zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny. Hľadieť sa na nich bude ako na nezaočkovaných. Cieľ Smeru rušiť karanténu sa nenaplní ani po tomto dni.

Fico na štvrtokovej tlačovej konferencii si však chybu nepriznal, ale vládu za jej ďalšie kroky ostro skritizoval. Vláde a rezortu zdravotníctva vyčíta, že kým súd pozastavil účinnosť vyhlášky o povinnej karanténe, vláda ju plánuje zaviesť inou vyhláškou. Nevylúčil opätovné obrátenie sa na ÚS a hovoril aj o možnosti celonárodnej demonštrácie na 1. septembra, teda Deň Ústavy SR.

Líder Smeru podčiarkol, že ÚS dal pozastavením účinnosti vyhlášky jasne najavo pochybnosti o vyhláške a o tom, či neporušuje ľudské práva. „Potrebuje ešte nejaký čas, aby rozhodol o merite veci. Ale nemôže si vláda teraz povedať, že kašleme na ÚS a urobíme si, čo chceme,“ podotkol.

Legvarský uviedol, že rozhodnutie ÚS bolo vecne správne. Zmierňuje opatrenia pre plne očkovaných. Minister tak preto mieni opraviť len tú časť, ktorú rezortu vytkol súd. „Opatrenia budú platiť v rovnakom režime aj naďalej. Budeme musieť zrušiť to, aby ľudia, ktorí sú očkovaní prvou dávkou, nemuseli ísť do karantény. Musíme nájsť spôsob, ako vrátiť tých, ktorí už odcestovali, a ako im umožniť vrátiť sa bez toho, aby museli ísť do karantény,“ povedal.

Nová vyhlášku k režimu na hraniciach majú zverejniť v piatok (16. 7.) a platiť má od pondelka (19. 7.). Upraví sa ňou návrat ľudí, ktorí boli zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny. Už v prvý deň po návrate by mali mať možnosť dať sa otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu. Prechodné ustanovenia majú platiť dva týždne. Po nich začnú platiť prísnejšie pravidlá. Viac sa dočítate TU.

Politologička: Fico kričí, lebo mu nič iné nezostáva

Politologička Viera Žúborová vidí v ostatných vyjadrení Roberta Fica snahu o udržanie sa v politickom „kolotoči“. Bývalý trojnásobný premiér podľa nej vie, že ak by ho z opozičných lavíc prestalo počuť, stal by sa dotknuteľným, čo si pri súčasnom stave a prepojeniach na vplyvné osoby, ktoré končia v rukách polície, nemôže dovoliť.

„Urobí preto čokoľvek. Nebude sa brániť používať lži, zavádzanie či prekrúcanie reality ako pracovné metódy. Jediné, čo ho drží nad vodou, je neustále kritizovanie vlády, ktorá stráca dôveru. Aj svojimi chybami, ktoré robí, ale aj tým, že je jednoducho v čase krízy,“ vysvetlila.

Racionálne by sme podľa Žúborovej mohli očakávať, že politici sa vedia preniesť cez svoje emócie a nenaplnené túžby. „No sme na Slovensku a tu sme nikdy nemali politika, ktorý bol toho schopný,“ dodala s tým, že tu platí, „kto kričí, má pravdu“ a Fico kričí, preože mu nič iné nezostáva.

Odborníčka pripomína, že Ficov Smer v ostatnom období stúpa, čo môže brať ako udržiavanie sa v rámci viditeľnosti a poznateľnosti, no nie ako víťazstvo „Svoju hru musí dohrať. Ak by nekomunikoval žiadnym spôsobom, neexistoval by,“ uzavrela.


VIAC Z Domáce